Dolar (USD)
32.19
Euro (EUR)
34.96
Gram Altın
2505.73
BIST 100
10895.25
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

54 bin toplu tüketim yerine eş zamanlı denetim

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 21 Ağustos-8 Eylül arasında Türkiye genelinde lokanta, restoran, kafe ve otel gibi toplu tüketim yerlerine yönelik eş zamanlı olarak 81 ilde yapılan 54,776 denetimde 245 idari yaptırımın uygulandığını bildirdi.
54 bin toplu tüketim yerine eş zamanlı denetim
12 Eylül 2023 15:50:23
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 21 Ağustos-8 Eylül arasında Türkiye genelinde lokanta, restoran, kafe ve otel gibi toplu tüketim yerlerine yönelik eş zamanlı olarak 81 ilde yapılan 54,776 denetimde 245 idari yaptırımın uygulandığını bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşlara güvenilir gıda temin etmek amacıyla çalışmalarını tarladan sofraya kadar her aşamada kararlılıkla sürdürdüklerini bildirdi.

Denetimlerde 245 adet idari yaptırım

Bu kapsamda, rutin denetimlerin yanı sıra farkındalığın artırılmasına yönelik gıda denetimlerinin yoğunlaştırılmasına ilişkin 81 İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün talimatlandırıldığını anımsatan Yumaklı, lokanta, restoran, kafe ve otel gibi toplu gıda tüketimi yapılan iş yerlerinin 21 Ağustos-8 Eylül 2023 tarihleri arasında Türkiye genelinde eşzamanlı olarak denetlendiğini belirtti.

Bu denetimlerde, 7 binin üzerinde Bakanlık kontrol görevlisinin teknik, hijyenik ve muhafaza koşullarına uygunluk denetimi yaptığını vurgulayan Yumaklı, 3 haftalık süre boyunca 54 bin 776 denetim gerçekleştirildiğini, 245 adet idari yaptırım uygulandığını açıkladı.

Kasap ve şarküteri denetimi 13 Eylül'de başlıyor

Halk sağlığının korunması açısından kasap ve şarküteriler ile bakkal, market, büfe gibi gıda satış yerlerinin de üretim ve satış için gerekli şartları taşımasının büyük önem taşıdığının altını çizen Yumaklı, bu iş yerlerine yönelik olarak da 13 Eylül’den itibaren 29 Eylül’e kadar sürecek eş zamanlı denetimler gerçekleştirileceğini duyurdu.

Bakan Yumaklı, 3 hafta süresince özellikle muhafaza ve hijyen koşulları açısından önem arz eden gıdalarının satışının yapıldığı kasap ve şarküteriler ile bakkal, market, büfe gibi işletmelerin kayıt altına alınıp alınmadığı, izlenebilirlik şartlarını sağlayıp sağlamadığı, asgari teknik, hijyenik ve muhafaza koşullarına uyulup uyulmadığı yönünden denetleneceğini bildirdi.

‘Yasalar çerçevesinde gerekli yaptırımlar uygulanacak’

Türkiye genelinde 81 ilde eş zamanlı yapılacak bu denetimlerde, 7 bin 628 Bakanlık kontrol görevlisinin iş başında olacağını belirten Yumaklı, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da güvenilir olmayan gıdanın vatandaşlarımızın tüketimine sunulmasına izin vermeyeceğiz. Buna tevessül edenlere göz açtırmayacağız, yasalar çerçevesinde gerekli yaptırımları uygulamaya devam edeceğiz.”

denetim_a0725fb1bac53b9b3c782146dba20318.jpg

‘Denetimler yıl boyunca devam edecek’

“Farkındalığın artırılmasına yönelik değişik alanlarda belirli periyotlarda bu denetimlerimizi sürdüreceğiz. Bunun yanında Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüz tarafından rutin denetimlerimiz yıl boyu aralıksız devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Bakan Yumaklı, gıda imalatı ve satış yerlerinde gerekli kurallara uyarak halk sağlığını gözeten işletmelere de ayrıca teşekkür etti.

TDV kurban