Dolar (USD)
33.09
Euro (EUR)
36.21
Gram Altın
2631.35
BIST 100
11079.57
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

AB, Kırgızistan ile işbirliği anlaşması imzaladı

Avrupa Birliği, Kırgızistan ile ikili ilişkileri güçlendirmek amacıyla Geliştirilmiş Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması (EPCA) imzaladı.
AB, Kırgızistan ile işbirliği anlaşması imzaladı
25 Haziran 2024 17:01:04
Avrupa Birliği, Kırgızistan ile ikili ilişkileri güçlendirmek amacıyla Geliştirilmiş Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması (EPCA) imzaladı.

AB Dış İlişkiler Servisi tarafından yapılan açıklamaya göre, anlaşma kapsamında ticaret, yatırım, sürdürülebilir kalkınma, araştırma, yenilikçilik, eğitim, çevrenin korunması, iklim değişikliğiyle mücadelenin yanı sıra hukukun üstünlüğü, insan hakları ve sivil toplum katılımı konularında işbirliği yapılacak.

Anlaşma, çatışmaların önlenmesi, kriz yönetimi, siber güvenlik, bölgesel istikrarı sağlama, silahsızlanma, silah ihracatının kontrolü gibi dış politika ve güvenlik politikalarında işbirliğini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Anlaşma ayrıca yeşil ve dijital dönüşümler için önem taşıyan kritik hammaddelerin çıkarılması ve işlenmesi gibi alanlarda da işbirliğinin önünü açıyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, anlaşmadan duyduğu memnuniyeti ifade ederek anlaşmanın AB'nin Kırgızistan'la "karşılıklı yarar sağlayan tüm alanlarda ortak değer ve ortak çıkarlara dayalı ikili ilişkileri güçlendirme ve derinleştirme konusundaki kararlılığını" gösterdiğini kaydetti.

Borrel, "Kırgızistan ile insan hakları ve temel özgürlüklerin korunmasını daha da güçlendirmek ve şeffaf demokratik bir toplumun temel dayanağı olan sivil toplumla işbirliğini teşvik etmek için çalışmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


VF kat sağ