Dolar (USD)
33.07
Euro (EUR)
36.20
Gram Altın
2613.86
BIST 100
11134.08
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

AB, Ukrayna ve Moldova ile müzakere sürecini bugün başlatıyor

Avrupa Birliği ülkelerinin Avrupa işlerinden sorumlu bakanları, Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerinin başlatılacağı toplantı için bir araya geldi.
AB, Ukrayna ve Moldova ile müzakere sürecini bugün başlatıyor
25 Haziran 2024 12:25:04
Avrupa Birliği ülkelerinin Avrupa işlerinden sorumlu bakanları, Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerinin başlatılacağı toplantı için bir araya geldi.

AB ülkelerinin Avrupa işlerinden sorumlu bakanları, 27-28 Haziran'da yapılacak zirve öncesinde Genel İşler Konseyi toplantısı için son kez buluştu.

Lüksemburg'da başlayan toplantı öncesinde basına açıklama yapan Dönem Başkanı Belçika'nın Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, bakanların Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin ardından AB yönetimini yeniden şekillendirecek zirvenin hazırlıklarını ele alacağını söyledi.

Lahbib ayrıca bugünü "tarihi bir gün" olarak niteleyerek toplantı kapsamında Ukrayna ve Moldova ile üyelik müzakerelerinin başlatılacağını, ilk adım olan Hükümetlerarası Konferansların yapılacağını anımsattı.

- Macaristan'dan olumsuz mesaj

Öte yandan Macaristan'ın Avrupa İşleri Bakanı Janos Boka, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada "Ukrayna, katılım kriterlerini karşılamaktan çok uzak." dedi.

Bir gazetecinin "O halde müzakereleri veto etmeye devam mı edeceksiniz?" sorusuna Boka, "Gündemde olmayan konularla ilgili fikrim yok." yanıtını verdi.

- Ukrayna ve Moldova'nın AB üyeliği süreci

Ukrayna ve Moldova, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrasında gelişen ortamda AB'ye üyelik başvurusu yapmış, 23 Haziran 2022'de adaylık statüsü almışlardı.

Üyelik müzakerelerinin başlatılması kararı ise 23 Aralık 2023'teki AB zirvesinde çıkmıştı.

Ancak Macaristan'ın vetosu nedeniyle resmi olarak başlatılamamıştı.

AB Komisyonu, geçen haftalarda her iki ülkenin de müzakerelere resmen başlamak için tüm kriterleri yerine getirdiğini duyurmuştu.

1 Temmuz'da AB dönem başkanlığının Macaristan'a geçecek olması nedeniyle Belçika ve AB Komisyonu'nun bir an evvel müzakereleri başlatmak için çabalar yoğunlaştırılmış, 15 Haziran'da müzakerelerin Genel İşler Konseyi toplantısı sırasında başlatılacağı duyurulmuştu.

Bugün önce Ukrayna daha sonra Moldova ile yapılacak Hükümetlerarası Konferanslarda müzakere sürecinin temel ilkelerini, usullerini ve fasıllarını belirleyen Müzakere Çerçeve Belgesinin kabul edilmesi bekleniyor.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


VF kat sağ