Dolar (USD)
27.2114
Euro (EUR)
28.838
Gram Altın
1675.878
BIST 100
8304.83
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

AB ülkesinden itiraf: Erdoğan gibi olmak istiyorlar!

Bu kez dikkat çekici açıklamalar Macaristan'dan geldi. Macaristan Dışişleri Başkanı Peter Szijjarto, Türkiye'ye dair AB'nin çifte standartlı yaklaşımını basına madde madde açıkladı.
AB ülkesinden itiraf: Erdoğan gibi olmak istiyorlar!
18 Eylül 2023 12:37:56
Bu kez dikkat çekici açıklamalar Macaristan'dan geldi. Macaristan Dışişleri Başkanı Peter Szijjarto, Türkiye'ye dair AB'nin çifte standartlı yaklaşımını basına madde madde açıkladı.

BM 78. Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'ye bir ziyarette bulunan Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları dünyada peş peşe manşet olurken Macaristan'dan dikkat çeken bir Türkiye yorumu geldi.

‘Yönetimin arkasındaki güçlü desteği ciddi bir şekilde kıskanıyorlar’

Türkiye ile enerji ve askeri teknoloji alanında anlaşmalara imza atan Avrupa Birliği ülkesi Macaristan'dan, AB'nin ikiyüzlü tutumuna ilişkin açıklamalar geldi. Macaristan Dışişleri Başkanı Peter Szijjarto, verdiği bir röportajda AB politikaları hakkında sert ifadeler kullandı. Rusya Ukrayna savaşıyla beraber Batı birliğinin tedarik zincirinin parçalandığının altını çizen Szijjarto, AB ülkelerinin bu durumdan kurtulmalarının yolunun Türkiye'nin kurduğu köprü üzerinde olabileceği vurgusunda bulundu.

Ülkesinin Türkiye ile kurduğu doğal gaz anlaşmalarına dikkat çeken Szijjarto, birçok AB ülkesinin de benzer bir pozisyonda konumlandığına dikkat çekti. AB'nin ikiyüzlü tutumunu eleştiren Szijjarto, "AB, liberal ana akımın karşısında duran tüm hükümetleri hedef alıyor. Macaristan ve Türkiye'yi demokratik olmamakla suçluyorlar ama aynı zamanda bu ülkelerde yönetimin arkasındaki güçlü desteği ciddi bir şekilde kıskanıyorlar." ifadelerini kullandı.

‘Avrupalıların çok kırılgan bir siyasi sistemleri var’

Türkiye gibi güçlü yönetimleri olan ülkelerin temelsiz, taraflı ve haksız saldırıların ve suçlamaların hedefi olduğunu söyleyen Szijjarto, "Avrupalıların çok kırılgan bir siyasi sistemleri var, bu nedenle seçimleri Erdoğan veya Orban gibi fark atarak kazanabilseler ancak mutlu olurlar." sözlerine yer verdi.

AB’de siyasi parçalanma

Türkiye'de olduğu gibi istikrarlı, halkın ve liderin birlikte çalışarak ülkeyi kalkındırdığı politik sistemlerin büyük bir avantaj sağladığını belirten Macar Bakan, AB ülkelerinin böyle bir yapıları olmamasının siyasi parçalanmayı beraberinde getirme tehlikesi taşıdığı mesajını verdi.

ABONE OL
Emlak katılım web