Dolar (USD)
33.02
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2548.70
BIST 100
11156.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

ABD, UAEA ile işbirliği yapmaması durumunda İran'a yönelik baskıyı artırmaya hazır

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile işbirliği yapmaması halinde müttefikleriyle Tahran'a yönelik baskıyı artırmaya hazır olduklarını duyurdu.
ABD, UAEA ile işbirliği yapmaması durumunda İran'a yönelik baskıyı artırmaya hazır
14 Haziran 2024 10:39:06
ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile işbirliği yapmaması halinde müttefikleriyle Tahran'a yönelik baskıyı artırmaya hazır olduklarını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, UAEA'nın İran'ın nükleer kapasitesini arttırdığına yönelik raporunun, bu ülkenin nükleer programını "barışçıl amaçlara hizmet etmeyecek" şekilde genişletmeyi sürdürmeyi hedeflediğini açıkça ortaya koyduğu belirtildi.

İran'ın bu planları uygulamaya koyması halinde buna uygun şekilde karşılık verileceği bildirilen açıklamada, Tahran, yasal açıdan bağlayıcı koruma yükümlülüklerini tam olarak uygulamak için daha fazla gecikmeden UAEA ile işbirliği yapmaya çağrıldı.

Açıklamada, "Ortaklarımız ve müttefiklerimizle yakın koordinasyon içindeyiz ve UAEA ile işbirliği yapmamaya devam etmesi durumunda İran üzerindeki baskıyı arttırmaya hazırız." ifadesine yer verildi.

UAEA Yönetim Kurulu, 5 Haziran'da "İran’ın Ajansla işbirliği yapmadığı eleştirisinin yer aldığı karar önerisi"ni kabul etmişti.

Kararda, İran’ın Güvenlik Denetimi Anlaşması, EK Protokol ve "Kod 3.1" isimli düzenlemeler doğrultusunda gerekli adımları atması ve bu ülkedeki iki tesiste tespit edilen uranyum parçacıklarına ilişkin de teknik açıdan güvenilir izahatta bulunması istenmişti.

Ajansın İran’ın nükleer faaliyetlerini doğrulama ve denetleme hususunda yaşadığı sorunlar nedeniyle bu ülkenin nükleer programının tamamen barışçıl olduğuna dair güvence vermediğine işaret edilen kararda, Tahran yönetimine nükleer tesislere tam erişim, doğrulama ve denetleme hususunda yaşanan ciddi sorunları çözmesi çağrısı yapılmıştı.

İran, UAEA Yönetim Kuruluna sunulan ve kabul edilen aleyhindeki kararın Ajans ile işbirliğini ciddi şekilde etkileyeceğini açıklamıştı.

UAEA tarafından Ajansın yönetim kurulu üyesi ülkelerle dün paylaşılan raporda Tahran yönetiminin nükleer kapasitesini arttırdığı bildirilmişti.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


VF kat sağ