Dolar (USD)
32.84
Euro (EUR)
35.11
Gram Altın
2449.91
BIST 100
10771.36
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

ABD'nin Tokyo Büyükelçisi Emanuel, Yonaguni Adası'na ziyaret etti

ABD'nin Tokyo Büyükelçisi Rahm Israel Emanuel, Japonya'nın güneybatısında Tayvan'a yakınlığıyla bilinen Yonaguni Adası'nı ziyaret etti.
ABD'nin Tokyo Büyükelçisi Emanuel, Yonaguni Adası'na ziyaret etti
17 May 2024 17:21:04
ABD'nin Tokyo Büyükelçisi Rahm Israel Emanuel, Japonya'nın güneybatısında Tayvan'a yakınlığıyla bilinen Yonaguni Adası'nı ziyaret etti.

Çin'in Hint-Pasifik bölgesi ve Tayvan Boğazı'nda artırdığı nüfuzu karşısında ABD, bölgedeki "beklenmedik durumlara karşı" Japonya ile koordinasyon vurgusu yapıyor.

ABD'nin Tokyo Büyükelçisi Emanuel, Japonya'nın güneybatısındaki Okinawa eyaletine bağlı ve "Tayvan'dan taş atılacak uzaklıkta" olarak tanınan Yonaguni Adası'na ziyaret gerçekleştirdi.

Ada ziyaretinde gazetecilere konuşan Emanuel, "Yonaguni'yi ziyaret eden ilk ABD büyükelçisi olsam da son olmayacağım." ifadesini kullandı.

- "Savunma taahhüdü Yonaguni'den Wakkanai'ye kadar uzanıyor"

Emanuel "Caydırıcılığınız olmadığında, ekonomik baskıya ve saldırganlığa izin verilir. ABD'nin Japonya'yı savunma taahhüdü Yonaguni'den Hokkaido'daki Wakkanai'ye kadar uzanıyor." dedi.

Ziyareti kapsamında Emanuel, Yonaguni Belediye Başkanı Itokazu Keniçi ile "Japonya'nın en batı adasının güvenliğiyle bağlantılı ekonomik fırsatları" ele aldıklarını bildirdi.

Emanuel'in X hesabından paylaştığı fotoğrafta, ABD Büyükelçisi'nin, Japonya Kara Öz Savunma Kuvvetleri (GSDF) personeliyle yemek yediği görüldü.

ABD Büyükelçisi daha sonra Yonaguni'nin 130 kilometre doğusundaki İşigaki Adası'nı ziyaret ederek Japonya Sahil Güvenliği yetkilileriyle bir araya geldi.

- "Büyükelçi'nin isteği üzerine" ziyaret

Ziyaretin, Tayvan'ın ocakta seçilen yeni lideri, görevdeki Başkan Yardımcısı Lai Ching-te'nin 20 Mayıs'taki yemin töreni öncesi düzenlenmesi dikkati çekti.

Japonya Kabine Baş Sekreteri Hayaşi Yoşimasa, düzenlediği basın toplantısında, "anlamlı" şeklinde nitelediği ziyaretin "Büyükelçi'nin isteği üzerine" gerçekleştiğini bildirdi.

Ülkenin "en güneybatısı" şeklinde tanınan Yonaguni Adası, Japonya'nın başkenti Tokyo'ya 2 bin, Tayvan'ın başkenti Taipei'ye 160 kilometre uzaklıkta konumlanıyor.

Yonaguni ve İşigaki Adalarına, potansiyel bir jeopolitik çatışma noktası görülen Tayvan Boğazı'na yakınlığı dolayısıyla bölgede stratejik önem atfediliyor.

Japonya'nın en kuzeyinde Hokkaido bölgesinde yer alan Wakkanai burnu ise Rusya'ya sınır bölge olarak tanımlanıyor. Wakkanai'den Sakhalin Adası görülebiliyor.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


VF kat sağ