Dolar (USD)
28.9208
Euro (EUR)
31.485
Gram Altın
1924.11
BIST 100
8026.27
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Abdullah Ağar: İran'ın hesapları zarar gördü

Terör ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, İran'ın son zamanlarda Azerbaycan'a yönelik sert söylemleri ve politikasına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Abdullah Ağar: İran'ın hesapları zarar gördü
05 Ekim 2021 20:52:22
Terör ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, İran'ın son zamanlarda Azerbaycan'a yönelik sert söylemleri ve politikasına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Ağar'ın açıklamaları şu şekilde;

"İran muhtemelen Türkiye'nin Pakistan ve Azerbaycan ile ittifakından endişe duyuyor. Öte yandan İran'ın Ermenistan ile kendi hesapları var ama Karabağ'ın zaferi ile bu hesaplar çok zarar gördü. Aynı zamanda İran, Zengazur koridorundan açılacak yola şiddetle karşı çıkıyor.

Bir diğer önemli nokta ise Türkiye-Azerbaycan işbirliğinin İran'ın metodolojisini, yani İslam dünyasında, özellikle Ortadoğu'da kullanılan teolojik teori ve taktikleri baltalayacak kavramsal bir girişimi ortaya çıkarmasıdır. Sonuç olarak, iki Türk devletinin işbirliği, İran'da Türklerin varlığı ve İkinci Karabağ Savaşı sırasında devletin Ermenistan'a yaptığı yardımlardan memnuniyetsizliğini ifade eden toplumun çeşitli kesimlerinin çeşitli yansımaları bu devleti ilgilendirmektedir. "İran'ın savaş sırasında Ermenistan'ın yanında olduğunu ve ona yardım ettiğini gören her dürüst ve ahlaklı İran vatandaşı, devletinin bu politikasına karşı çıktı."

Ağar, İran'ın bu konuda yanıldığını vurguladı:

"İran bu konuda son derece adaletsiz. Evet, Azerbaycan'ın İsrail'den aldığı silahlar var. Bu bilinen bir gerçektir. Ancak Azerbaycan'ı İsrail'i Güney Kafkasya'ya yerleştirmekle suçlamak çok ciddi bir uydurmadır. İran bunun için kendi sebeplerini bulmaya çalışıyor. Ama yaptıkları büyük bir haksızlık ve yanlıştır. İran, eylemleriyle Azerbaycan'ın milli iradesine, haklı savaşına ve hakikatine hakaret etmektedir. Bu İran'a yakışmıyor. İran'ın daha akıllı, daha birleşik ve bu yönde kararlar alması gerekiyor. İran, Azerbaycan'ın zaferi konusunda endişelenmemelidir. Azerbaycan'ın İran topraklarında gözü yok ve İran'daki durumun istikrarsız olmasını istemiyor. Ancak İran yaptıklarından ve korkularından korkabilir. Buna hakkı var. İran, Azerbaycan'a boyun eğmemeli. Azerbaycan iştahı için çok büyük.

Kaynak: Axar.az