Dolar (USD)
33.09
Euro (EUR)
36.19
Gram Altın
2627.70
BIST 100
11141.84
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Bir kişinin öldürüldüğü silahlı saldırı davasında karar

Suça sürüklenen çocuk "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 17 yıl hapis cezasına çarptırılırken, 9 sanığın beraatine karar verildi
Bir kişinin öldürüldüğü silahlı saldırı davasında karar
12 Haziran 2024 18:09:03
Suça sürüklenen çocuk "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 17 yıl hapis cezasına çarptırılırken, 9 sanığın beraatine karar verildi

Adana'nın merkez Seyhan ilçesinde, sokakta 1 kişinin silahlı saldırıda öldürülmesine ilişkin davada, suça sürüklenen çocuk "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 17 yıl hapis cezasına çarptırılırken, 9 sanığın beraati kararlaştırıldı.

Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar L.O, R.O, T.O. ve suça sürüklenen çocuk S.O. (17) ile tutuksuz sanıklar E.G, H.Ş, M.Ş, R.A, R.O. ve S.A. ile avukatları katıldı.

Cumhuriyet savcısı esas hakkında mütalaasında, L.O, R.O, T.O'nun kız kardeşleri Selamet O'nun maktul Mustafa Kılıç ile kaçması nedeniyle taraflar arasında husumet bulunduğunu, yaşı büyük sanıkların bu husumet sebebiyle T.O'nun oğlu S.O'yu Mustafa Kılıç'ı öldürmekle görevlendirdiğini belirtti.

Savcı ayrıca, T.O'nun oğlu S.O'yu otomobille mahallede bulunan E.G'nin evine bıraktığını, M.Ş, L.O. ve H.Ş'nin de bölgede gözlem yaptığını, S.O'nun Mustafa Kılıç'ı sokakta yürüdüğü sırada tabancayla öldürdüğünü, S.A'nın da kendisine bırakılan telefon ile S.O. ve babası T.O'yu görüştürdüğünü aktardı.

L.O, R.O, T.O, R.A, R.O'nun, Mustafa Kılıç'ın daha önce ayağından vurulması olayında da yer aldıklarını kaydeden savcı, her iki olayda da aynı ruhsatsız tabancının kullanıldığını bildirdi.

Mütalaasında, sanıklar H.Ş, L.O, M.Ş, R.A, R.O, T.O, R.O'nun "tasarlayarak öldürmeye azmettirme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, S.A. ve E.G'nin "tasarlayarak öldürmeye yardım etme" suçundan 20'şer yıla kadar hapsini isteyen savcı, olayın faili suça sürüklenen çocuk S.O'nun ise "tasarlayarak öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma" suçundan ise 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Savunması alınan sanık S.O. halasının Mustafa Kılıç'a kaçtığını belirterek, "Beni halam büyütmüştü. Halamı çok seviyordum. Halam istediği için aile büyüklerim evlenmelerine izin verecekti. Ben onlarla konuşmak için evlerine doğru gittim. Mustafa Kılıç, beni görünce küfrederek saldırdı, koltuk değnekleriyle vurmaya kalkıştı. Yanımda taşıdığım silah yere düştü, ben de alıp ateş ettim. Tahliyemi ve beraatimi talep ederim." ifadesini kullandı.

Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmeyerek beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, "kasten öldürme" suçundan müebbet hapse çarptırdığı sanık S.O'nun cezasını, cinayeti "haksız tahrik altında" işlediği gerekçesiyle 17 yıla indirerek tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Diğer sanıkların "delil yetersizliği" gerekçesiyle beraatine hükmeden mahkeme heyeti, sanıklar L.O, R.O, T.O'nun tahliyesine de karar verdi.

- Olay

Adana'nın merkez Seyhan ilçesinde 24 Temmuz 2023'te Yenibey Mahallesi'nde Mustafa Kılıç (41), evinin olduğu sokakta yürürken silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti. Olaya ilişkin gözaltına alınan L.O, R.O, T.O. ve suça sürüklenen çocuk S.O. tutuklanmış, E.G, H.Ş, M.Ş, R.A, R.O. ve S.A. ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmıştı.

Yerel haberler, belirli bir bölge, şehir, kasaba veya ilçedeki olayları, gelişmeleri ve güncellemeleri ele alan haber türüdür. Genellikle ulusal haber kaynaklarının yanı sıra yerel gazeteler, televizyon istasyonları ve dijital medya platformları tarafından sunulur. Bu haberler, o bölgenin sakinlerinin ve diğer ilgilenen kişilerin güncel olaylardan haberdar olmalarını sağlamak için oldukça önemlidir. İşte yerel haberlerin öne çıkan özellikleri:

Yerel Olaylar ve Etkinlikler: Yerel haberler, belirli bir bölgede gerçekleşen etkinlikleri, festivalleri, konserleri, spor karşılaşmalarını ve diğer olayları kapsar. Bu, yerel toplumun bu etkinliklere katılmasına ve yerel ekonomiye katkıda bulunmasına yardımcı olur.

Yerel Yönetim Kararları: Belediyelerin, ilçe yönetimlerinin ve diğer yerel hükümetlerin aldığı kararlar, yerel haberlerin sıkça ele aldığı konulardır. Yeni inşaat projeleri, trafik düzenlemeleri, vergi değişiklikleri ve benzeri konular bu kategoride yer alır.

Yerel İnsan Hikayeleri: Yerel haberler, o bölgede yaşayan kişilerin ilginç yaşam hikayelerini, başarılarını ve katkılarını tanıtır. Yerel kahramanların ve toplum liderlerinin hikayeleri topluluğun kimliğini güçlendirir.

Doğa ve Çevre Haberleri: Yerel doğal güzellikler, çevre projeleri ve doğa koruma girişimleri de yerel haberlerin bir parçasıdır. Bu, yerel ekosistemlerin korunması ve sürdürülebilirlik konularını içerir.

Sosyal Sorumluluk Projeleri: Birçok yerel kuruluş, hayır işleri ve toplumsal sorumluluk projeleri düzenler. Bu tür etkinliklerin tanıtılması ve katılımcıların cesaretlendirilmesi, yerel haberlerin önemli bir hedefidir.

Toplumun Nabzını Tutmanın Anahtarı Milat'a

Yerel haberler, yerel toplumların bilinçlenmesine, yerel yönetimlerin hesap verebilirliğine ve yerel ekonomilerin büyümesine katkıda bulunur. Ayrıca, yerel sakinlerin günlük hayatlarını şekillendiren gelişmeleri takip etmelerine yardımcı olur. Bu nedenle, yerel haberler, topluluk kimliği ve bilincinin inşasında kritik bir rol oynar. Yerel medya, yerel bilincin ve katılımın desteklenmesine yardımcı olarak, toplumların güçlenmesine ve büyümesine olanak sağlar. Yurttaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Milat Gazetesini ziyaret etmeyi unutmayın.


VF kat sağ