Dolar (USD)
28.9422
Euro (EUR)
31.4626
Gram Altın
1942.34
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Depremde apartmanın yıkılarak 42 kişinin ölümüne ilişkin 3 sanık yargılanıyor

Sanıkların tutukluluk halinin devamında karar kılındı.
Depremde apartmanın yıkılarak 42 kişinin ölümüne ilişkin 3 sanık yargılanıyor
09 Kasım 2023 17:00:12
Sanıkların tutukluluk halinin devamında karar kılındı.

Adana'da, Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 6 Şubat'taki 7,7 büyüklüğündeki depremde yıkılan ve 42 kişinin yaşamını yitirdiği Ekim Apartmanı'nın tutuklanan müteahhitleri Tamer Erginkoç ve Cem Akkaya ile firari teknik uygulama sorumlusu ve inşaat mühendisi Cüneyt Akkaya'nın yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu müteahhitler Tamer Erginkoç ve Cem Akkaya cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Binanın mimarı tanık A.K. ile taraf avukatları da mahkemede hazır bulundu.

Duruşmada beyanı alınan Ekim Apartmanı'nın mimarı tanık A.K, binanın gerekli fen ve teknik kurallara uygun inşa edildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Sanıklar Tamer Erginkoç ve Cem Akkaya'nın inşa ettiği Ekim Apartmanı 1999 yılından önceki yönetmeliğe tabiydi. Bu iki yönetmelik arasında ciddi farklar vardır. Örneğin 1999 yılı sonrası yönetmelikte metreküp başına 7,5 torba çimento dökülmesi gerekliliği varken 1999 yılı öncesi yönetmelikte metreküp başına 5 torba dökülmesi yeterliydi. Bu bina bildiğim kadarıyla gerekli fen ve teknik kurallara uygun inşa edildi. Olayla ilgili başka bir bilgim bulunmamaktadır."

Hakkındaki iddialar hatırlatılarak savunması alınan sanık Cem Akkaya, binayı inşa eden kooperatifin üyesi olduğunu öne sürdü.

Daha sonra kooperatifin başkan yardımcılığına seçildiğini dile getiren Akkaya, "Malzeme alımında yer almadım. Sadece bana verilen görevi yerine getirdim. Müteahhit değilim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum." ifadesini kullandı.

Sanık Tamer Erginkoç da müteahhit olmadığını savunarak, "Müteahhit kooperatifin kendisiydi. Suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum." dedi.

Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı da dosyadaki mevcut delil durumu, üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesini gösteren somut delillerin varlığı dikkate alınarak sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesi ve eksik hususların giderilmesi yönünde talepte bulundu.

Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına, firari teknik uygulama sorumlusu ve inşaat mühendisi Cüneyt Akkaya hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının beklenilmesine karar vererek, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Adana'da Ekim Apartmanı'nın depremde yıkılmasıyla ilgili müteahhitler Cem Akkaya ve Tamer Erginkoç 16 Şubat'ta tutuklanmıştı.

Gündem haberleri, bir ülke, topluluk veya dünya genelinde en fazla ilgiyi ve dikkati çeken olayların, gelişmelerin, politika değişikliklerinin, felaketlerin ve önemli konuların medya ve kamuoyu tarafından takip edilen haberleridir. Bu haberler, genellikle siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel ve bilimsel konuları kapsar ve toplumun günlük yaşamını, kararlarını ve bakış açılarını etkileyebilir. Gündem haberlerinin çeşitliliği oldukça geniştir. Bunlar, siyasi seçimler, hükümet değişiklikleri, ülke içi ve uluslararası ilişkiler, doğal afetler, salgın hastalıklar, ekonomik dalgalanmalar, kültürel etkinlikler, bilimsel keşifler, sanatsal eserler, spor olayları ve daha fazlasını içerebilir. Bu haberler, medyanın yanı sıra internet siteleri, televizyon, radyo ve basılı medya aracılığıyla yayınlanır.

Güncel Gündem Haberleri

Gündem haberleri toplumun bilgilendirilmesi, farkındalığın meydana getirilmesi, kamuoyu oluşturulması ve politika yapıcıların, iş dünyası profesyonellerinin, bilim insanlarının ve diğer ilgililerin stratejik kararlarını etkileyebilir. Medya kuruluşları, bu tür haberleri hızla ve doğru bir şekilde sunmaya çalışırken, kamuoyunun ilgisini çekecek başlıklar ve içerikler oluştururlar. Gündem haberleri, sürekli değişen bir yapıya sahiptir ve medyanın dinamik doğasının bir yansımasıdır. Bu haberler, okuyucuların ve izleyicilerin olayların gelişimine ayak uydurmalarını ve dünya etrafındaki önemli değişiklikleri anlamalarını sağlar. Dolayısı ile gündem haberleri, toplumu güncel olaylar ve önemli gelişmeler hakkında bilgilendirir. İzleyicilere ve okuyuculara olayların, politika değişikliklerinin, doğal afetlerin, salgın hastalıkların, kültürel etkinliklerin ve daha fazlasının ne olduğunu ve nasıl etkilediğini anlama fırsatı sunar.

Sıcak Gündem Haberleri Milat'ta

Toplumun günlük yaşamını etkileyen olayları ele alan gündem haberleri Milatgazetesi.com adresi üzerinden güncel olarak yayımlanır. Ekonomik dalgalanmalar, spor olayları, kültürel etkinlikler ve daha fazlası bu kategoriye dahil edilir ve tüm gelişmeler Milat Gazetesi'nin resmi internet adresinde yer alan gündem haberleri alanı üzerinden takip edilebilir.