Dolar (USD)
27.2113
Euro (EUR)
28.9394
Gram Altın
1681.613
BIST 100
8181.76
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni kabinede Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş oldu.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş oldu
03 Haziran 2023 23:14:09
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni kabinede Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş oldu.

28 Mayıs'ta ikinci turu yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ardından kurulan kabinede Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olan Göktaş, 1982'de Brüksel'de dünyaya geldi.

Lisans ve yüksek lisans eğitimini Universite Libre de Bruxelles Ekonomi, Siyasal ve Sosyal Bilimler Fakültesinde tamamlayan Göktaş, 2009'da Avrupa'nın ilk başörtülü milletvekili olarak Brüksel Parlamentosuna seçildi.

2019'a kadar Brüksel Parlamentosu Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanvekilliği, Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekilliği görevlerini sürdüren Göktaş, siyasi kariyeri boyunca kadın istihdamı, kadın girişimciliği, kadına karşı şiddet ve fırsat eşitliği konularında hem Brüksel parlamentosunda hem de sivil toplum kuruluşlarında çalışmalar yaptı.

İslamofobi ile aktif mücadele

Ayrımcılık ve İslamofobi ile mücadelede aktif rol üstlenen Göktaş, 2015'te 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanımadığı gerekçesiyle partisinden ihraç edildi ve görevini bağımsız milletvekili olarak sürdürdü.

Cezayir Büyükelçisi oldu

Belçika'da yaptığı çalışmalardan dolayı 2019'da Kral Leopold Devlet Nişanı'na layık görülen Göktaş, 2020'de Türkiye Cumhuriyeti Cezayir Büyükelçisi olarak atandı.

2019'dan bu yana İslam İşbirliği Teşkilatı Kadın Danışma Komisyonu üyeliği görevlerini sürdüren Göktaş, Fransızca, İngilizce ve Felemenkçe biliyor. Göktaş, evli ve 2 çocuk annesi.

İŞTE İSİM İSİM TÜRKİYE'NİN YENİ KABİNESİ

Yorumlar (1)

Hacı
Ciddimisiniz. Bu kadın Türkiyede yaşamıyor. Âileden bahsediyoruz. Ermeni soykırımını reddetmekten değil. Müslüman âile. Artık halıları aylık yıkatırız. Nede olsa avrupa menşeli bir âile bakanımız var. Bu iş böyle olmamalıydı. Anadolu da ana mı tükenmiş yurtdışından ithal ediyoruz. Gerisi lafıgüzaf.
3 ay 3 hafta önce Yanıtla
ABONE OL
Emlak katılım web
Kızılay sol
Kızılay sağ