Dolar (USD)
15.9548
Euro (EUR)
16.7925
Gram Altın
928.742
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Akıncı TİHA için ilk ihracat sözleşmesi imzalandı!

Akıncı TİHA için ilk ihracat sözleşmesi imzalandı!

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, "Bayraktar Akıncı TİHA için ilk ihracat sözleşmesinin tamamlandığını söyledi.

23 Ocak 2022 11:40:13

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, "Bayraktar Akıncı TİHA için ilk ihracat sözleşmesinin tamamlandığını söyledi.

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, sektörün 2021 yılında sergilediği performansı değerlendirdi.

Türkiye'nin yıldan yıla, adım adım millileşme vizyonunun olumlu çıktıları ile karşılaştığını ifade eden Bayraktar, sektörün bu yılki en büyük başarısının bu vizyon ile yapılan ihracat artışı olduğunu vurguladı.

AKINCI İÇİN İLK İHRACAT SÖZLEŞMESİ

Savunma ve havacılık sanayisinin, 2021’de ilk kez 3 milyar doları aşarak rekor kırdığına ve 3,22 milyar dolarlık ihracat yaptığına dikkati çeken Bayraktar, şöyle konuştu:

"Bayraktar Akıncı TİHA’nın ilk ihracat sözleşmesini de tamamladık. Sözleşme kapsamında Bayraktar Akıncı TİHA ve yer sistemlerini 2023 yılı içinde teslim edeceğiz. AR-GE aşamasından itibaren tüm projelerini kendi öz kaynağı ile yürüten Baykar, gelirlerinin yüzde 85’ten fazlasını ihracattan elde ediyor. Bu ihracat gelirleri sayesinde geliştirdiği yüksek teknolojili insansız savaş uçağı MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) ve Bayraktar TB3 gibi platformlar için araştırma ve geliştirme kaynağı oluşturuyor.''

Advertisement Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement