Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Diyanet Vakıf

Araç paylaşımı bitmemiş!

Araç paylaşımı bitmemiş!

Otomotiv şirketlerinin ve çatı derneklerinin yöneticileri ile otomotiv gazetecileri, ‘vatandaş paylaşımlı araç kiralamadan uzak duracak’ görüşünde hemfikirdi. Fakat MOOV By Garenta’nın paylaşımlı araçları rekor kiralama hacmine ulaşarak herkesi yanılttı.

18 May 2020 00:01:00

Otomotiv şirketlerinin ve çatı derneklerinin yöneticileri ile otomotiv gazetecileri, ‘vatandaş paylaşımlı araç kiralamadan uzak duracak’ görüşünde hemfikirdi. Fakat MOOV By Garenta’nın paylaşımlı araçları rekor kiralama hacmine ulaşarak herkesi yanılttı.

Fırat İpek

Türkiye’de ilk koronavirüs vakası açıklandıktan sonra ‘paylaşımlı ve dakikalık kiralanan araçların’ hijyen mi, değil mi? sorusunu gündeme taşıdık. Otomotiv sektörünün yöneticilerine ve Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER ) dahil çatı derneklerin yöneticilerine sorduk. Bazı yöneticiler paylaşımlı araçlara olan ilgi uzun bir süre azalacak derken, bazıları da paylaşımlı araçların sağlıklı olmadığını söyledi.

Araç paylaşımı sektörünün yüzde 85’ini elinde bulunduran MOOV By Garenta ve

ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız ise herkesle aynı görüşte değil.

Geçtiğimiz hafta youtube’da gerçekleştirdiği canlı yayınla pandemi döneminin araç kiralama sektörüne etkilerini anlatan Emre Ayyıldız, “Salgının ilk haftasında şehir içi şubelerin işlem hacminde yüzde 10 artış bile yaşandı, ancak bugün itibarı ile şehir içi şubelerinde de yüzde 50’lik bir daralma görüyoruz” diye konuştu.

11 MAYIS’TA REKOR KIRDIK

“Araç paylaşımı modellerinin bu dönemde önemli bir ulaşım ihtiyacını giderdi” diyen Ayyıldız, “Tüm süreç dijital olarak işlediği için paraya bile temas etmiyorsunuz ve aynı zamanda kendinizi izole ediyorsunuz. Mayıs başı itibarıyla kiralama sayılarına baktığımızda, sokağa çıkma yasağı olan günler dikkate alınmadığında kiralama oranının arttığını söyleyebiliriz. Hatta 11 Mayıs Pazartesi günü bu zamana kadar gerçekleştirdiğimiz en yüksek hafta içi günü kiralama hacmine ulaştık. Covid-19 salgını, ulaşım tercihlerinde paylaşımlı araçların önemini gösterdi. Salgın sonrasındaki yeni normal dönemle birlikte paylaşımlı araçlara olan bu ilginin daha da artacağını düşünüyorum” dedi.

Ayyıldız, “MOOV by Garenta’daki 1.700 araçlık filomuzda ve Garenta DAY şubelerimizi, bakteri ve virüslere karşı dezenfeksiyon sağlayan, nano gümüş teknolojisiyle geliştirilen bir ürünle dezenfekte ettik ve etmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

3 AYDA 2 MİLYON ARAÇ SATILDI

Sıfır otomobil pazarının Covid-19 salgınıyla birlikte yeniden daralma eğilimi gösterdiğini belirten Emre Ayyıldız, “Sıfır otomobil pazarında bir stok sorunu vardı. Şimdi bir de buna salgın nedeniyle üretimin durması, tedarik sürecinin zorlanması ve döviz kurunun yükselmesi eklendi. İkinci el otomotiv sektöründe ise yılın ilk üç ayında 2 milyon 143 bin adet ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleşti. İkinci el otomobil ve hafif ticari araç pazarının yılı kötü senaryoda 5,5 milyon adet, iyi senaryoda 8 milyon adet satışla kapatmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.