Dolar (USD)
30.97
Euro (EUR)
33.56
Gram Altın
2017.58
BIST 100
9312.12
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Aselsan Arjantin Donanması'nın radarına girdi

ASELSAN'ın MEKO 360 destroyer modernizasyon projesi, Arjantin Donanması'nın dikkatini çekiyor.
Aselsan Arjantin Donanması'nın radarına girdi
05 Aralık 2023 06:30:04
ASELSAN'ın MEKO 360 destroyer modernizasyon projesi, Arjantin Donanması'nın dikkatini çekiyor.

Türkiye savunma sanayi devi ASELSAN'ın, Arjantin Donanması için MEKO 360 destroyerlerinin modernizasyonu projesi üzerinde çalıştığı bildirildi. Arjantin'in önde gelen savunma sanayisi sitesi "Zona Militar"ın haberine göre, Türk Deniz Kuvvetleri'nin MEKO 200TN Barbaros fırkateynlerinin modernizasyonuyla ilgili başarıları, Arjantin Donanması'nın dikkatini çekti.

Arjantin Deniz Filosu Komutanı Tuğamiral Carlos Maria Allievi'nin açıklamalarına dayanarak yapılan habere göre, Arjantin Donanması, MEKO 360 destroyerlerini modernize ederek gemilerin yeteneklerini artırmayı hedefliyor. Modernizasyon projesinin, Türk Deniz Kuvvetleri tarafından yürütülen MEKO 200TN Barbaros fırkateynlerinin modernizasyonunu içerebileceği belirtiliyor.

Haberde, ASELSAN'ın Türk Deniz Kuvvetleri için gerçekleştirdiği başarılı modernizasyon paketinin, dünya çapında ilgi gördüğü ve bu deneyimin Arjantin'in MEKO 360 destroyerlerinin modernizasyonu için bir referans olabileceği ifade ediliyor. Modernizasyon kapsamında, algılama ve yönlendirme sistemleri, entegre komuta kontrol sistemleri, sevk tesisi, silah iyileştirmeleri gibi unsurların ele alınacağı ve bu sürecin bütçeye göre şekillenebileceği belirtiliyor.

Haberde ayrıca, ASELSAN'ın Türk Deniz Kuvvetleri'ndeki Barbaros sınıfı fırkateynlerin modernizasyonundaki başarılarına vurgu yapılarak, ASELSAN'ın bu deneyim ve referanslarını kullanarak Arjantin'in MEKO 360 destroyerlerini modernize etme teklifinde bulunabileceği belirtiliyor.