Dolar (USD)
19.0298
Euro (EUR)
20.4836
Gram Altın
1186.757
BIST 100
4906.63
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Aspilsan destek olursa bu çocuklar uçar!

Mühendislik öğrencilerinden oluşan Duscart Elektromobil Takımı, "Elektrikli ve otonom araç, yerli elektrikli motor, batarya yönetim sistemi ve araç kontrol sistemi gibi komponentleri üniversitede üretiyoruz. Tek ihtiyacımız olan lityum iyon batarya. Bu konuda Aspilsan'dan destek bekliyoruz" dedi.

Aspilsan destek olursa  bu çocuklar uçar!
09 Ocak 2023 09:59:32

Mühendislik öğrencilerinden oluşan Duscart Elektromobil Takımı, "Elektrikli ve otonom araç, yerli elektrikli motor, batarya yönetim sistemi ve araç kontrol sistemi gibi komponentleri üniversitede üretiyoruz. Tek ihtiyacımız olan lityum iyon batarya. Bu konuda Aspilsan'dan destek bekliyoruz" dedi.

Haber: Fırat İpek

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencileri, 2010 yılında Duscart Elektromobil Takımı’nı kurdu. Yerli, milli alternatif enerjili araç geliştirme alanında yenilikçi tasarım ve üretimler gerçekleştirmeyi hedefleyen, Türkiye’nin geleceğine nitelikli insan yetiştirmeyi amaçlayan Duscart Takımı, üretecekleri araçların 360 derece geliştirmek için üniversitesinin Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinde öğrencileri de ekibe dahil etti.

1_a0395d2f995c328438007d78dc9b9e36.PNG

Amacımız ülkemizi başarıyla temsil etmek

Dumlupınar Üniversitesi’nde ziyaret ettiğimiz Duscart Takımı, “Alternatif enerjili araç projeleri geliştirerek öncelikli olarak ülke çapında yarış etkinliklerinde üniversitemizi ve şehrimizi daha ileri seviyeye ilerletmek, gerekli şartlar ve imkanlar sağlandığı takdirde yurtdışında yapılan yarışlarda ülkemizi başarıyla temsil edebilme amacındayız. Lisans düzeyinde öğrenciler olan bizlerin teknik projelerde yer alarak AR-GE faaliyetleri içerisinde nitelikli bir mühendis olarak yetişmesini sağlamaktır” dedi.

3_ffeec32503d70f4cece8e3ec1377b8dc.PNG

Yerli elektrikli motor üretti

Duscart Takımı’nda yer alan Elektrik-Elektronik Birim Sorumlusu Bahadır Burak Kahveci, Bilgisayar ve Yazılım Birim Sorumlusu Süleyman Sefa Gürer ve tüm ekibin tek derdi Türkiye’nin geleceği için istikrarlı bir şekilde araştırmak, geliştirmek, üretmek. Bu noktada 2011 yılından itibaren alternatif enerjili araç yarışlarına katılan Duscart Elektromobil Ekibi, 2017 yılında Ar-Ge çalışmalarına başladıkları yerli elektrikli motoru üreterek, elektrikli ve otonom araçlarına başarılı bir şekilde entegre etti.

2_b8ee26ea34834ba81f5d2c18f1e1864f.PNG

6 ürünün 5’ini yerlileştirdik

Böylece Duscart, 2020’de TÜBİTAK’ın düzenlediği Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda elektromobil kategorisinde 4’üncü oldu. “Batarya Yönetim Sistemi, Araç Kontrol Sistemi, Yerleşik Şarj Birimi ve alt kompanentleri ekip üyelerimiz ile beraber yerli bir şekilde üreterek yarışlara katılım göstermekteyiz” diyen ekipteki öğrenciler, “TÜBİTAK’IN yerli olarak istediği 6 üründen 5’i yerli olarak tescillenmişti. 6’ncı parçamızı da yerlileştirmek istiyoruz. Bu noktada lityum iyon batarya için Aspilsan’dan destek bekliyoruz” diye konuştu.

Yerli ve milli üretim anlayışını aşılıyoruz

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram’li birlikte ziyaret ettiğimiz Duscart Eletkromobil Takımı, “Ülkemizin geleceği olan genç arkadaşlarımız ile beraber daha öğrencilik yıllarında iken yerli ve milli üretim anlayışını aşılamayı ana hedef olarak belirleyen ekibimiz bu zorlu ve meşakkatli yolda hedefine emin adımlarla ilerlemektedir” açıklamasını yaptı.