Dolar (USD)
18.5871
Euro (EUR)
18.4278
Gram Altın
1022.29
BIST 100
3485.09
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Bağış'tan BMGK'ya Mısır ve Suriye çağrısı

Bağış'tan BMGK'ya Mısır ve Suriye çağrısı

AB Bakanı ve Başmüzakeri Bağış, BMGK'ya Mısır ve Suriye ile dünyanın diğer kanayan bölgelerinde daha aktif olma çağrısında bulundu.

08 Temmuz 2013 16:00:00

AB Bakanı ve Başmüzakeri Bağış, BMGK'ya Mısır ve Suriye ile dünyanın diğer kanayan bölgelerinde daha aktif olma çağrısında bulundu.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK), Suriye, Mısır ve dünyanın diğer kanayan bölgelerinde daha aktif olmaya çağırdı.
Bağış, AB Bakanlığı'nda BM Koordinatörü ve Kalkınma Programı Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra'yı kabul etti.
Bağış, görüşme sonrasında Mısır'da ordunun yönetime el koymasına ilişkin BM'nin tavrı konusundaki soru üzerine, BM'nin mekanizmaları olan bir kurum olduğunu ve sadece Genel Sekreter'in söylemlerinin yeterli olmadığını belirterek, " Her ne kadar Genel Sekreterin söylemlerini yeterli bulmuyorsam da kendisinin söylemlerinin bile daha net, daha tutarlı, daha inandırıcı, daha vicdani olması gerektiğine inansak da eylem boyutunda BMGK'nin karar alması gerekir" ifadelerini kullandı.
BM'nin Suriye'de 100 bin kişinin ölmesine rağmen net bir tutum sergileyemediğini vurgulayan Bağış, BMGK üyeleri arasında tamamen bir çıkar çatışmasının olduğunu ve bu nedenle ülkelerin kendi çıkarları uğruna, dünyanın başka yerlerindeki kanayan yaraları görmediğini belirtti. Bağış, sözlerine şöyle devam etti:
"Aynı olayın Mısır'da tekrar etmemesi için biz de buradan BM'nin Türkiye temsilcisi aracılığıyla Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerine bir çağrıda bulunalım ve Suriye'de de Mısır'da da ve dünyanın diğer kanayan yaralarında da daha aktif olmaya onları davet edelim."
"Mısır'da bir iç savaş başlatmak istedikleri çok barizdir"
Mısır'da yaşanan gelişmelerle ilgili BM'nin önemine vurgu yapan Egemen Bağış, "Dünyada barışı sağlamakla ilgili kurulmuş en önemli ve en üst çatı kuruluşunun önemi daha net ortaya çıkmış durumda" dedi.
Bağış, Mısır'da sabah namazı sırasında insanların karşı karşıya kaldığı zulüm ve onlarca kişinin hayatını kaybetmesinin asla kabul edebileceğini kaydederek, şöyle konuştu:
"Mısır'da bir iç savaş başlatmak istedikleri çok barizdir. Mısırlı kardeşlerime çağrıda bulunmak istiyorum, lütfen sorunlarına itidal ve demokrasi çerçevesinde yaklaşsınlar, sorunlarını demokrasinin kuralları içesinde çözsünler. Mısır'ın çatışmasından, Mısır gibi İslam aleminin en önemli ülkelerinden bir tanesinde iç savaş çıkarma talebi içinde olanların oyunlarını bozsunlar. Mübarek ramazan ayına girerken, birbirlerine düşmanca değil, kardeşlik, dostluk içerisinde coşkuyla, sevgiyle yaklaşsınlar. Mısır bir an önce istikrara kavuşsun, demokrasisine kavuşsun ve kendi seçtikleri liderlerle daha aydınlık yarınlara birlikte yürüsünler. Temennimiz budur."
Advertisement Advertisement