Dolar (USD)
28.9317
Euro (EUR)
31.2237
Gram Altın
1887.082
BIST 100
7913.76
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Bakan Akar IKBY ile ne konuştu? Açıklama geldi

​Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Münih'te Irak Kürt Bölgesel Yönetimi temsilcileriyle görüşmüştü. Akar, o görüşmeyi anlattı.
Bakan Akar IKBY ile ne konuştu? Açıklama geldi
20 Şubat 2022 10:58:58
​Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Münih'te Irak Kürt Bölgesel Yönetimi temsilcileriyle görüşmüştü. Akar, o görüşmeyi anlattı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Münih Güvenlik Konferansı'na katılımının ardından gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Akar'a, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ve IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile yaptığı görüşmeler hatırlatılarak, "Bu görüşmelerin terörle mücadeleye yönelik yansımalarını sahada görecek miyiz?" sorusu yöneltildi.

'IKBY ile mutabıkız'

Milli Savunma Bakanı Akar, soru üzerime şunları söyledi:

"Sınırlarımızın, halkımızın, ülkemizin güvenliğini sağlamak için en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bizim herhangi bir şekilde orada operasyon yapmamız komşularımıza saygısızlık değil. Biz bilakis oraya yardımcı olmak istiyoruz. Bir an önce oralarda nizamı, intizamı, sükuneti, barışı bozan bu terör unsurlarının ayıklanmasına gayret gösteriyoruz. Bu manada hem Dışişleri Bakanı Hüseyin, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani hem de IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile yaptığımız görüşmelerde de bu konuda hepimiz mutabıkız.

'Artık kurtulmamız lazım'

Teröre karşı mücadele ve bundan bir an önce kurtulma konusunda hepimiz mutabıkız. Ben kendilerine çok açık ve net bir şekilde şunu ifade ettim: '40 yıldan beri mücadele ediyoruz. Artık bundan bir an önce kurtulmamız gerekiyor. Bunun için de terörist neredeyse hedefimiz orası' ilkemizi kendilerine hatırlattık.

Ayrıca yaptığımız bütün operasyonlarda masum halka, tarihi, dini, kültürel yapılara, çevreye zarar verilmemesi için elimizden gelen her türlü gayreti hem planlama hem icra safhasında gösterdiğimizi de bir kez daha paylaşma fırsatı bulduk."