Dolar (USD)
28.9317
Euro (EUR)
31.2237
Gram Altın
1887.082
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Bakan Fidan'dan ABD'de kritik çağrı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, katıldığı BM Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında önemli açıklamalarda bulundu.
Bakan Fidan'dan ABD'de kritik çağrı
22 Eylül 2023 13:53:59
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, katıldığı BM Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Fidan toplantıda yaptığı açıklama "Türkiye tüm ülke ve uluslararası kuruluşlara İslamofobi ve ırkçılığa karşı etkin, caydırıcı adımlar atılması konusunda güçlü bir çağrı yapmaktadır" ifadelerini kullandı.

‘İslamofobi ve ırkçılığa karşı caydırıcı adımlar atılmalı’

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'nin New York kentinde 78. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kapsamında "BM Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısı"nda da konuştu.

Dünya genelinde Kur’an’a yönelik alçak saldırıların aslında tüm dinlere bir hakaret olduğunu ve bunun aynı zamanda ırkçılığın yeni bir formu olduğunu ifade eden Bakan Fidan, "Türkiye tüm ülke ve uluslararası kuruluşlara İslamofobi ve ırkçılığa karşı etkin, caydırıcı adımlar atılması konusunda güçlü bir çağrı yapmaktadır.

‘Türkiye aktif rol oynamayı sürdürecektir’

BM Genel Kurulu ve İnsan Hakları Konseyi'nin kutsal kitapların yakılmasını dini nefret ve uluslararası hukukun ihlali olarak tanımlayan son kararlarını memnuniyetle karşılamaktayız. Bu yılki G-20 liderler Zirvesi'nde alınan kınama kararı da önemli bir kazanımdı. Ancak daha fazlasını yapmamız gerekmektedir. Türkiye bu akımlara karşı mücadelede, uluslararası arenadaki girişimlere liderlik etmek suretiyle aktif rol oynamayı sürdürecektir” dedi.

Hakan Fidan’ın siyasi kariyeri

9 Ağustos 2023 tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tevcihi ile MGK toplantısı sonrasında MİT’teki 13 yıllık kariyerinden ötürü Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'a Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası verildi

Almanya'daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahı'nda da çalışan Fidan 2001'den itibaren iki yıl Avustralya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde kıdemli siyasi ve ekonomik danışman olarak görev yaptı. 2003'te Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) başkanlığına atandı.

14 Kasım 2007'de başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevine gelen Fidan, 2008 Kasım ayında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. 8 Mart 2008'de de Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevelli heyeti üyesi oldu ve bu görevinden Şubat 2011'de istifa etti.

MİT başkanlığı

(Soldan sağa) Mevlüt Çavuşoğlu, Recep Tayyip Erdoğan, Hulusi Akar, Hakan Fidan ve İbrahim Kalın Rus heyetiyle yapılan görüşmede. (Ocak 2020)

15 Nisan 2010'da Millî İstihbarat Teşkilatı müsteşar yardımcılığına getirildi. Emre Taner'in görev süresinin dolmasının ardından, 27 Mayıs 2010 tarihinde MİT müsteşarlığı görevine atandı. Atandığında 42 yaşında olması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde göreve gelen en genç MİT müsteşarı oldu. Fidan, büyükelçi iken; MİT müsteşarlığına getirilen Sönmez Köksal'dan sonra teşkilat başkanlığına dışarıdan getirilen ikinci isim oldu.