Dolar (USD)
33.04
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2562.00
BIST 100
11064.85
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Bakan Şimşek CHP heyetini kabul etti

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP'li Yalçın Karatepe ile bir araya geldi; görüşmenin ana gündem maddeleri arasında asgari ücret ve emekli maaşları bulunuyor.
Bakan Şimşek CHP heyetini kabul etti
24 Haziran 2024 10:21:54
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP'li Yalçın Karatepe ile bir araya geldi; görüşmenin ana gündem maddeleri arasında asgari ücret ve emekli maaşları bulunuyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP'li Yalçın Karatepe başkanlığındaki bir heyetle bir araya geldi.

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir'in de bulunduğu heyet, görüşme öncesinde Şimşek ile ele alınacak konuları masaya yatırdı. Heyet, hükümetin üzerinde çalıştığı vergi reformu paketi için önerilerin bulunduğu bir rapor hazırladı.

Emekli maaşı ve enflasyon masada

CHP'li kurmaylar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e sunacakları konuları belirledi. Görüşme öncesi yapılan açıklamada, CHP'li Yalçın Karatepe, "Acil önlem alınması gereken konular" olarak nitelendirdikleri başlıkları vurgulayacaklarını belirtti. Karatepe ,"Biz yoksullaştırıcı ekonomi politikalarının karşısında olduğumuzu ifade edeceğiz. Temmuz'dan itibaren asgari ücrete en az enflasyon farkı kadar zam yapılması gerektiğini söyleyeceğiz" ifadelerini kullandı. dedi.

Karatepe ayrıca, emekli maaşlarının artırılması gerektiğini vurgulayarak, "Emeklilere enflasyon oranına ek refah payı verilmesiyle aylıkların yükseltilmesi gerektiğini savunacağız" şeklinde konuştu.

Görüşme sırasında tarımsal desteklerin artırılması, TÜİK verileri ve Varlık Fonu gibi konuların da CHP'li kurmaylar tarafından gündeme getirileceği belirtildi.

Emekli maaşlarını da gündeme getireceklerini belirten Karatepe, "Enflasyon oranına refah payı eklenerek aylıkların artırılması gerektiğini söyleyeceğiz" dedi.

Görüşmede ayrıca tarımsal desteklerin arttırılması, TÜİK verileri, Varlık Fonu gibi başlıklar da CHP'li kurmaylar tarafından gündeme getirilecek.

Başkan Erdoğan-Özel görüşmesi siyasi iklimi yumuşattı

Bakan Şimşek'in CHP heyeti ile görüşme kararı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in CHP Genel Merkezi'nde gerçekleştirdiği görüşme sonrasında alındı. CHP'li heyet daha önce İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile de görüşmüştü.