Dolar (USD)
17.9668
Euro (EUR)
18.2997
Gram Altın
1026.389
BIST 100
2788.16
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

​Bakır bara nedir? Ne işe yarar?

​Bakır bara nedir? Ne işe yarar?

20 Haziran 2021 21:18:41

Bakır bara nedir, ne işe yarar sorusunun yanıtı birden fazla seçeneğe sahiptir. Bakır baralar, elektrik enerjisinin aynı frekans ve gerilim üzerinde toplanarak dağılmasına yardımcı olan iletkenlere verilen ad olarak tanımlanabilir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan bakır baralar, kullanıldıkları alanlarda elektriksel akımın en iyi şekilde iletilmesine yardımcı olur. Bakır bara, parlak bir görünüme sahip olmasının yanı sıra ince kaplama, yüksek çekme gücü ve optimum seviyede mekanik güç gibi çeşitli özellikleri ile dikkat çeker.

Bakır bara modelleri, farklı yapıya sahip olan akışkanlar ile birlikte gazların da iletimi için yaygın bir şekilde kullanılırlar. Çoğunlukla elektrik enerjisinin kullanılacak panolar ile bağlantılı olması için tercih edilirler. Elektrik panolarında kullanılan bazı şalt malzemeler yüksek akım kapasitesine sahiptir. Tasarlanan bu elektrik panolarının kalın yapıdaki kablolarla bağlantısının kurulması hem zor hem de uğraştırıcı bir işe dönüşür.

BAKIR BARA İLE PRATİK BAĞLANTI

Bakır bara tam da bu noktada bağlantının kolay ve pratik bir şekilde yapılmasını sağlar. Ayrıca bakır bara sistemleri, kullanılacak malzeme ve alan doğrultusunda farklı ölçü ve ağırlık kapasitelerine sahip olabilir. İsteğe bağlı olarak da hazırlanabilen bakır bara modelleri bulunur. Böylece ihtiyaç duyulan bakır baralar, sistemin daha iyi şekilde çalışmasına olanak tanır. Sağlam yapısıyla öne çıkmayı başaran bakır baralar, daha uzun süreli kullanım olanağıyla birlikte kaliteli bir duruş da sergiler.

BAKIR BARALAR NERELERDE KULLANILIR?

Bakır baralar nerelerde kullanılır sorusuna gelinecek olursa, daha çok santrallerin iç ve dış sahalarında, ölçme merkezlerinde ya da trafolarda kullanılırlar. Elektriğin dağıtım merkezi gibi kabul edilen bakır baralar, yapılacak olan dağıtımın en doğru şekilde aktarımına yardımcı olur. Bakır baralar ile birlikte kullanılan bara çeşitleri arasında bir de alüminyum olanları vardır. Ancak bakır baraların iletkenlik seviyesi alüminyum baralara göre %25 oranında daha fazladır. Bu sebeple bakır baralar daha sık tercih edilmektedir. Verimli oranlara sahip olan bakır baralar, kullanıldıkları malzemelerde daha yüksek bir akımın geçmesini sağlar. Aynı zamanda bakır baralar, daha düşük enerji direnci, güç kaybının daha az olması ve voltaj düşüş seviyesinin daha az olması sayesinde yüksek performans sergiler. Buna ek olarak bakır baralar, yüksek orandaki sıcaklık seviyelerine karşı da son derece dirençlidir. Bu yönüyle sistemde oluşabilecek kısa devre durumlarında ekstra güvenlik koruması sunar. Malzeme seçiminde en önemli faktörlerden biri güvenilirlik olduğundan bakır baralar bunu tam anlamıyla karşılıyor denebilir. Dayanıklı yapısı sayesinde alüminyum baralara göre daha çok tercih edilen bakır baralar, kullanılacak elektrik sisteminin verimliliğini etkiler.

BAKIR BARA TESTLERİ

Kullanım aşamasına gelmeden önce hazırlanan bakır bara çeşitli testlere tabii tutulur. Elektriksel iletkenlik, uzama durumu, yüzeye uygunluk ve sertlik gibi farklı özellikleri barındırması bakır baraların kalitesine etki eden önemli etmenlerdendir. Ayrıca kullanıma hazır olarak tasarlanan bakır baralar, bu sayede kullanıcılarına zamandan da tasarruf etme imkanı sunar.