Dolar (USD)
28.898
Euro (EUR)
31.5677
Gram Altın
1895.602
BIST 100
7948.6
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Şeria'daki Filistinliler tüm zorlukları aştı Mescid-i Aksa'ya ulaştı

İşgalci İsrail Şeria'da yaşayan Filistinliler'i yıldırmak için kontrol noktaları dahil pek çok zorluk çıkarıyor. Şeria'daki binlerce Filistinli ise tüm zorluklara göğüs gererek Ramazan ayının son Cuma Namazı'nı kılmak için Mescid-i Aksa'ya geldi. Üstelik çok mutlular...
Şeria'daki Filistinliler tüm zorlukları aştı Mescid-i Aksa'ya ulaştı
29 Nisan 2022 15:40:29
İşgalci İsrail Şeria'da yaşayan Filistinliler'i yıldırmak için kontrol noktaları dahil pek çok zorluk çıkarıyor. Şeria'daki binlerce Filistinli ise tüm zorluklara göğüs gererek Ramazan ayının son Cuma Namazı'nı kılmak için Mescid-i Aksa'ya geldi. Üstelik çok mutlular...

İsrail, Ramazan ayının son Cuma Namazı'nda da ay boyunca olduğu gibi işgal altındaki Şeria’da yaşayan 12-40 yaş arası Filistinli erkeklerin işgal altındaki Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya gitmesine izin vermedi.

Şeria’dan kadın, yaşlı, çocuk on binlerce Filistinli, sabahın erken saatlerinden itibaren Batı Şeria'nın etrafına örülmüş Ayrım Duvarı boyuncu kurulu askeri geçiş noktalarında uzun kuyruklar oluşturdu.

İsrail polisi, işgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir bölgesi çevresinde geniş önlemler aldı; Mescid-i Aksa’nın da içinde yer aldığı Eski Şehir çevresindeki yolları sabahın erken saatlerinden itibaren kapattı.

Şeria’nın El Halil kentinden İsra (20) yaklaşık 3 saatte Mescid-i Aksa’ya ulaştığını belirterek, yolda özellikle İsrail ordusunun geçiş noktasında büyük yoğunluk olduğunu ve yorucu geçtiğini aktardı.

Ömründe ilk kez Mescid-i Aksa’ya geldiğini ve "çok sevinçli" olduğunu söyleyen Filistinli İsra, "Herkese mutlu bir bayram diliyorum. İnşaAllah, önümüzdeki yıl özgürce Aksa’ya geliriz. Bu işgal, bizi zalim kanunlarıyla kısıtlıyor." dedi.

2_adda2672e67f3cd28cc49be427498f35.JPG

72 yaşında tüm zorlukları aştı

Filistinli 72 yaşındaki Ahmed Macid Salih de kuzeydeki Cenin kentinden geldiğini ifade ederek, bu yıl Ramazan'da ikinci defa Aksa’ya gelebildiğini ve sevinçli olduğunu dile getirdi.

Yolculuğun askeri kontrol noktalarından dolayı yorucu geçtiğine işaret eden Salih, "Yaşlıların geçişine izin verdiler. Ama gençleri almadılar. Şu kadar söyleyeyim, kontrol noktasından çevrilenler buraya gelenlerden daha fazlaydı" diye konuştu.

Salih, "Dünyadan her Müslüman buraya gelmeli. Burası bize Hazreti Muhammed'den (S.A.V.) emanet. Burası İslam dünyasına ait. Burası kıyamete kadar Mescid-i Aksa kalacak" ifadelerini kullandı.

1_5a852492b2518baac61639afac2f33a6.JPG

160 bin kişi Mescid-i Aksa'da Cuma Namazı kıldı

İsrail'in kısıtlamalarına rağmen ramazan ayının son cuma namazını Mescid-i Aksa’da yaklaşık 160 bin kişi eda etti.

Şeria'daki Filistinlilerin Kudüs'e girişi şartlara bağlı

İşgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinliler, İsrail'in inşa ettiği Ayrım Duvarı'nın ötesindeki işgal altındaki Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa gibi kutsal mekanlara gitmek ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki akrabalarını ziyaret etmek için özel izne ihtiyaç duyuyor.

Şeria'dan çıkmak için Filistinlilerin, Ayrım Duvarı boyunca yer alan 23 askeri kontrol noktasından birini kullanması gerekiyor.

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerden, 12-40 yaş arası erkeklerin ramazan ayında işgal altındaki Kudüs’teki Aksa’ya gitmesine izin vermiyor. Kadınlar, çocuklar ve 50 yaş üstü erkekler Aksa’ya askeri kontrol noktalarından geçtikten sonra gelebiliyor. 40-50 yaş arası erkeklerin ise Aksa’ya gelebilmesi için İsrail ordusundan özel izin çıkarması gerekiyor.