Dolar (USD)
33.02
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2548.70
BIST 100
11156.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Berlin'de Filistin destekçisi öğrenciler, kamp kurdu

Almanya'nın başkenti Berlin'de Filistin destekçisi öğrenciler, Hür Üniversitesinin Henry-Ford-Bau binası önünde kamp kurdu.
Berlin'de Filistin destekçisi öğrenciler, kamp kurdu
21 Haziran 2024 15:46:03
Almanya'nın başkenti Berlin'de Filistin destekçisi öğrenciler, Hür Üniversitesinin Henry-Ford-Bau binası önünde kamp kurdu.

Öğrenciler, üniversite bahçesinde Filistin’e destek vermek amacıyla kurdukları “çadır kampın” 7 Mayıs’ta polislerce dağıtılmasından 1,5 ay sonra yeni çadır eylemi başlattı.

Öğrenciler, kurdukları kampla İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği soykırıma, Berlin’deki Yüksek Eğitim Yasası’nın sertleştirilmesine, aşırı sağın yükselmesine ve Almanya'da Filistin destekçilerine yönelik baskıya dikkati çekiyor.

- "Eleştirel akademik alan oluşturmak istiyoruz"

Eylemi organize eden grubun sözcülerinden Ciclia, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitenin Henry-Ford Bau binasının önünde aşırı sağın yükselmesinin, baskıların ve Gazze’deki soykırımın tartışılabileceği eleştirel alan açmak amacıyla "protesto kampı" kurduklarını belirtti.

Cicilia, “Üniversitelerdeki öğrencilerin, çalışanların ve öğretim görevlilerinin bu konuları tartışabilecekleri ve üniversitemiz de dahil olmak üzere (Alman) kurumların Filistin'deki soykırıma ilişkin suç ortaklığını değerlendirebilecekleri eleştirel akademik alan oluşturmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Bu eylem için bir hafta izin alındığını dile getiren Cicilia, "Burada şimdi bir gece kalabildik, bir hafta boyunca burada kalacağız. İçeriklerle, tartışmalarla mücadeleyle eylemimizi sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Cicilia, öğrencilerin taleplerine ilişkin soru üzerine, “İlk talebimiz zaten ifade edildi ve bu nedenle (eylem için) bu yeri seçtik. Çok iyi tanınan Yahudi karşıtı Henry Ford'un adını taşıyan Henry-Ford binasının önündeyiz ve bu binanın adının değiştirilmesini isteyen uzun öğrenci mücadele geleneğini takip ediyoruz." dedi.

Sonraki taleplerinin kampta demokratik süreç içinde kararlaştırılacağını anlatan Cicilia, bu talepleri şekillendirmek ve Berlin Hür Üniversitesinin gerçekten hür olmasına yardımcı olmak isteyen herkesin eyleme katkı sağlayabileceğini kaydetti.

- Üniversite yönetiminden açıklama

Berlin Hür Üniversitesinden yapılan açıklamada, üniversitenin eylemi organize etmediği ve izin vermediği belirtilerek, bu alanın kamuya açık kabul edildiği, bu nedenle eylemin Toplanma Özgürlüğü Yasası kapsamına girdiği bildirildi.

Berlin Hür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Günter Ziegler de antisemitizm, ırkçılık, Müslümanlara yönelik düşmanlık ve diğer ayrımcılık türlerinin yanı sıra her türlü şiddet, şiddete teşvik ve mülke zarar vermenin kendileri için kırmızı çizgi oluşturduğunu belirterek, bu tür davranışların gerçekleşmesi halinde suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

Hür Üniversitesi'nde 7 Mayıs’ta yaklaşık 150 öğrenci, Filistin’e destek vermek ve Almanya’da Filistin destekçilerine yönelik baskıyı protesto etmek için üniversitenin bahçesinde çadırlar kurarak dayanışma kampı oluşturmuştu. Polis, gösteriye müdahale ederek kampı boşaltmış ve çok sayıda Filistin destekçisini gözaltına almıştı.

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


VF kat sağ