Dolar (USD)
33.04
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2562.00
BIST 100
11064.85
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

BM Soruşturma Komisyonu işgalci İsrail'i savaş suçlusu ilan etti

BM Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu, İsrail'i Gazze'de Filistinlileri toplu imha dahil savaş suçları işlemekle suçladı.
BM Soruşturma Komisyonu işgalci İsrail'i savaş suçlusu ilan etti
12 Haziran 2024 10:38:57
BM Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu, İsrail'i Gazze'de Filistinlileri toplu imha dahil savaş suçları işlemekle suçladı.

Haber: Marina Mussa

Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu, işgal altındaki Filistin topraklarında işlenen suçları araştırdı ve 7 Ekim-31 Aralık 2023 tarihleri arasındaki uluslararası hukuk ihlalleri ve suçlarla ilgili bir rapor yayımladı.

Komisyon, İsrail'i Gazze'deki Filistinlilere yönelik toplu imha dahil savaş suçları işlemekle suçladı ve İsrail'den Refah'ta binlerce sivili güvensiz yerlere kaçmaya zorlayan saldırılarını derhal durdurmasını istedi.

İsrailli yetkililerin savaş suçu rapora girdi

Raporda, İsrailli yetkililerin, savaş suçlarından sorumlu olduğu belirtildi ve Gazze'de çok sayıda sivil kaybı ve altyapının geniş çapta tahrip edilmesinin, ayrım, orantılılık ve yeterli önlem ilkelerini göz ardı ederek maksimum zarar verme niyetiyle yürütülen bir stratejinin kaçınılmaz sonucu olduğu kaydedildi.

İsrail hükümetine ateşkes uygulaması, Gazze ablukasını kaldırması, insani yardımların ulaştırılmasını sağlaması ve sivilleri hedef almayı durdurması çağrısı yapıldı. Ayrıca, İsrail'in Uluslararası Adalet Divanının aldığı geçici tedbir kararlarına uyması ve Komisyon üyelerinin Gazze'ye erişimine izin vermesi istendi.

Raporda, İsrail'de işlenen suçlardan Filistinli silahlı grupların da sorumlu olduğu belirtildi ve her iki tarafın da saldırganlığı ve intikam duygusu dahil tekrar eden şiddet döngülerini durdurmanın tek yolunun uluslararası hukuka sıkı sıkıya bağlı kalmak olduğu vurgulandı.

Komisyonun raporu, BM İnsan Hakları Konseyinin 19 Haziran'daki oturumunda sunulacak.