Dolar (USD)
33.02
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2548.70
BIST 100
11156.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

BM'den, Sudanlı mültecilerin ihtiyaçları için "acil uluslararası destek" çağrısı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Sudanlı mültecilerin, Çad sınırındaki ihtiyaçlarının karşılanması için "acil uluslararası destek" çağrısında bulundu.
BM'den, Sudanlı mültecilerin ihtiyaçları için "acil uluslararası destek" çağrısı
25 Haziran 2024 23:36:03
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Sudanlı mültecilerin, Çad sınırındaki ihtiyaçlarının karşılanması için "acil uluslararası destek" çağrısında bulundu.

BMMYK'nin Çad Temsilcisi Laura Lo Castro, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisinin haftalık basın toplantısına çevrim içi katılarak değerlendirmelerde bulundu.

Sudan'daki iç savaş nedeniyle ülkeyi terk edenlerin ulaştığı Çad'ın doğusundaki insani krizin kritik bir noktaya geldiğini kaydeden Castro, "acil uluslararası destek" çağrısı yaptı.

Castro, "Sınır bölgelerinde artan sayıda Sudanlı mülteci, artan sağlık endişeleri, artan güvenlik olayları ve yaklaşmakta olan yağmur mevsimi nedeniyle acilen harekete geçilmeli." dedi.

Nisan 2023'ten bu yana Sudan'da devam eden çatışmalar nedeniyle burada yaşayan 180 bin Çadlının yanı sıra 600 binden fazla mültecinin Çad'a kaçmak zorunda kaldığını aktaran Castro, 2024'te 115 binden fazla kişinin Sudan'dan Çad'a ulaştığını kaydetti.

Laura Lo Castro, "Bu kitlesel akının herhangi bir azalma belirtisi yok. Geçtiğimiz ay, Adre sınırını her gün ortalama 630 kişi geçti. Sudan'da kıtlık benzeri koşullara neden olan yıkıcı bir savaştan canlarını kurtarmak için kaçıyorlar." ifadesini kullandı.

- Sudan'daki iç savaş

Sudan'da 30 yıl süren Ömer el Beşir iktidarının halk ayaklanmasıyla devrilmesi sonrası sivillerin katılımıyla oluşturulan hükümete karşı ortak darbe yapan ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki güç mücadelesi 1 yıldan fazla süredir sürüyor.

Nisan 2023 ortasında başlayan ve Sudan'ın çoğu eyaletinde devam eden savaşta ordu, kuzey ve doğudaki eyaletlerde hakimiyetini sürdürürken HDK'nin, batı ve güney eyaletlerinde etkili olduğu görülüyor.

Savaşın bitirilmesi için başlatılan Suudi Arabistan ve ABD arabuluculuğundaki Cidde görüşmeleri, Mısır'ın öncülük ettiği Sudan'a komşu ülkeler barış girişimi, Doğu Afrika'da Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesinin çabaları ve Bahreyn'in başkenti Manama'da yapılan görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.

BM'ye göre, dünyanın en büyük yerinden edilme ve açlık krizinin yaşandığı Sudan'daki çatışmalar sonucu 16 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 10 milyondan fazla kişi yerinden edildi ve 25 milyondan fazla kişi insani yardıma muhtaç durumda bulunuyor.

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


VF kat sağ