Dolar (USD)
18.5039
Euro (EUR)
18.1433
Gram Altın
988.22
BIST 100
3179.99
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Burak Derneği'nden Kudüs'teki gözaltılara tepki

Burak Derneği'nden Kudüs'teki gözaltılara tepki

Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği, Mescidi Aksa'da Cuma namazından sonra iş adamlarının Türk bayrağı açtıkları gerekçesiyle gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

22 Ocak 2018 11:03:00

Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği, Mescidi Aksa'da Cuma namazından sonra iş adamlarının Türk bayrağı açtıkları gerekçesiyle gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Geçtiğimiz Cuma günü, Mescid-i Aksa'da Türk Bayrağı açıp fotoğraf çektirdikleri gerekçesiyle aralarında MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı ve Kayseri Ticaret Odası Başkanvekili Celal Hasnalçacı ile dört işadamının bulunduğu grup gözaltına alınmıştı.

Burak Derneği Başkanı AdemYenihayat konuyla ilgili olarak şu açıklamada bulundu: "Dünyanın hangi ülkesinde bir ülkenin bayrağı açıldı diye tutuklama yapılmaktadır? Bu uygulama olsa olsa ilkel kabilelerde görülebilir. Mescid-i Aksa tüm İslam dünyasının ortak bir değeridir. Bütün Müslümanlar orayı önemser ve orayı ziyaret ederek namaz kılmak ister. Orada kendi ülkelerine ait pankart açabilir, bayrak sallayabilir, kendi dillerinde konuşmalar yapabilir. Bu gayet tabidir ve problem olarak görülemez. Mescid-i Aksa'da Türk bayrağı açmaya gelince Türkler tarih boyunca Kudüs ve Mescid-i Aksa' ya çok önem vermiş ve oranın imarı ve bakımında büyük hizmetler ortaya koymuşlardır. Eski Kudüs'ün ve Mescid-i Aksa'nın surları Kanuni Sultan Süleyman'dan kalmadır. Oradaki taşlar, mermerler, sütunlar, duvarlar her şey Osmanlı'yı, Türkleri hatırlatmaktadır. O topraklar, o mekanlar tarih boyunca hep Türklere ev sahipliği yaptı. Bu yüzden orada Türk bayrağı açmak ve halkların kardeşliğini sergilemek gayet tabidir. Bunu engellemek ise insan hakları ihlalidir ve hiçbir şekilde kabul edilemez. Türkler eskiden olduğu gibi Mescid-i Aksa'ya sahip çıkmaya devam edecektir ve Mescid-i Aksa ziyaretleri daha da çoğalacaktır."

NE OLMUŞTU?

Kudüs'te Cuma Namazı sonrasında Türk Bayrağı açtıkları için İsrail polisi tarafından gözaltına alınan Kayserili iş adamları Celal Hasnalçacı, Nedim Olgunharputlu, Fatih Çelik, Ahmet Yurtlu, Necati Ayrancı ve Şaban Andaç öğlen saatlerinde serbest bırakıldı. Yaşanan gelişmenin ardından Türk iş adamları, Türk Hava Yolları'nın tarifeli seferiyle gece saatlerinde İstanbul'a geldi.

Advertisement Advertisement