Dolar (USD)
31.00
Euro (EUR)
33.58
Gram Altın
2028.57
BIST 100
9374.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Başkan Erdoğan: 35 yaş üzeri kadınlarımız için ek kontenjan tanımlayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 35 yaş üzeri kadınlara yönelik ön lisans ve lisans programlarında ek kontenjanla yükseköğretimde yeni bir dönemin başlayacağı müjdesini verdi.
Başkan Erdoğan: 35 yaş üzeri kadınlarımız için ek kontenjan tanımlayacağız
10 Ekim 2022 14:25:08
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 35 yaş üzeri kadınlara yönelik ön lisans ve lisans programlarında ek kontenjanla yükseköğretimde yeni bir dönemin başlayacağı müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katıldı.

Burada çeşitli konular üzerinde açıklamalarda bulunan Erdoğan, eğitimde katedilen yollar sayesinde ülkenin her yerinde üniversitelerin yer aldığını belirtti.

Ülkenin batısından doğusuna, öğrencinin olduğu her yere eğitim alanında yatırımların yapıldığı ve yapılmaya da devam edileceğini belirten Erdoğan, burada müjdeli bir haberi de duyurdu.

Kadınlara ek kontenjan

Cumhurbaşkanı, 35 yaş üzerindeki kadınların eğitimlerine yönelik çalışmaların yürütüldüğünü belirtti. Çalışmaların sonucunda ön lisans ve lisans programlarında ek kontenjan tanınarak kadınların her alanda olduğu gibi eğitim alanında da varlığını sürdürmesine ve kadınların önündeki dezavantajları kaldırarak desteklerin sürdürüleceğini belirtti.

Konuşmasının devamında ise Cumhurbaşkanı şu ifadeleri kullandı:

Hatırlarsanız göreve geldiğimizde Türkiye'yi eğitim, sağlık, adalet, emniyet üzerine inşa edeceğimizi söylemiştik. Ardından da ulaşım, enerji, tarım, diplomasi bunlarla ayağa kalkacağımızı ülkemizi kalkındıracağımızı söylemiştik. Ülkemizin şartları ne olursa olsun 20 yıl boyunca sözümüzün arkasında durduk.

Bu dört başlıktan başlayarak her alanda Türkiye'yi çok farklı bir konuma taşıdık. Birileri bizimle dalga geçti. Biz 76 üniversiteden 209 üniversiteye çıkarken ne gerek var dediler. Ama bilmiyorlardı ki bugün Iğdır'da Muş'ta, Kars'ta, Ağrı'da üniversite olmazsa oradaki yavrularımız oradaki gençlerimiz nerede üniversite tahsilini yapacaktı? Parası, pulu imkanı varsa Ankara'ya, İstanbul'a gelecekti. Yoksa üniversite okuyamayacaktı. Ama şimdi profesörlerimiz, doçentlerimiz, tüm akademisyenlerimiz Kars'a da, Ağrı'ya da, Muş'a da gidiyor, Hakkari'ye de gidiyor ve yavrularımızı evlerinin yanı başındaki üniversitelerde okutuyorlar.

Ufuk budur, ufkunuz varsa işte bu nesli yetiştirirsiniz. Ufkunuz yoksa o zaman yapılacak herhangi bir şey de yok. İşte az önce YÖK Başkanımızın da ifade ettiği gibi Türkiye şu anda bu gelişimi sağlıyorsa atılan bu adımlarla sağlıyor.

Gençlerimizin yüksek öğretime erişimini kolaylaştırmak için devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik. Tabi geçmişte şu sıkıntı da vardı, Güneydoğu'ya, Doğu'ya hocalarımız neyle gidecek? Otobüsle mi gitsin? Öyle herkesin altında otomobil de yok. Hep bunlar konuşuluyordu. Ama şimdi 26 havalimanından 59 havalimanına çıktı. Dolayısıyla hocalarımız artık uçağa binip Muş'a gidebiliyor. Kars'a, Ağrı'ya gidebiliyor. Burada da bir sıkıntı kalmadı. Mesele ufuk, varsa ufkunuz bu işi başarırsınız. Yoksa yaya kalırsınız. Artık bunlar aşıldı. Artık Türkiye Yüzyılı diyoruz ya işte Türkiye'nin Yüzyılı bu alt yapı ile güçlendi"

teknofest
Teknofest