Dolar (USD)
33.09
Euro (EUR)
36.26
Gram Altın
2615.97
BIST 100
11134.08
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Çatlak göründüğünden büyük

Millet İttifakı'nın sosyal medya gazıyla hareket ettiğini ifade eden Dr. Ali Demirdas, "Bunun seçmende bir karşılığı yok. Vaat ettikleri gibi parlamenter sistemle iktidara gelmiş olsalardı şu an hükümet krizi patlak vermişti. 90'ları dahi mumla arardık. Muhalefette çatlak göründüğünden çok daha büyük."
Çatlak göründüğünden büyük
06 Mart 2023 00:00:00
Millet İttifakı'nın sosyal medya gazıyla hareket ettiğini ifade eden Dr. Ali Demirdas, "Bunun seçmende bir karşılığı yok. Vaat ettikleri gibi parlamenter sistemle iktidara gelmiş olsalardı şu an hükümet krizi patlak vermişti. 90'ları dahi mumla arardık. Muhalefette çatlak göründüğünden çok daha büyük."

Haber: Özlem Doğan

Millet İttifakı liderleri 2 yıl zarfında onlarca kez toplanıp 12 kere de masa etrafında bir araya gelmesine rağmen bir aday çıkaramadı. Bu belirsizlik sürerken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkarak 6’lı masadan ayrıldığını açıkladı. Millet İttifakı’na destek veren seçmen masanın dağılmasına büyük tepki gösterirken Kemal Kılıçdaroğlu HDP’ye yeşil ışık yaktı. Seçime kısa süre kala muhalif cephedeki dağılma ve belirsizlik sürerken Cumhur Ittifakı’ndaki istikrar ise devam ediyor. Siyasi Analist Dr. Ali Demirdas yaşanan son gelişmeleri Milat’a değerlendirdi.

90’lardan beterler

Millet İttifakı’nın sosyal medya gazıyla hareket ettiğini ifade eden Dr. Ali Demirdas, “Bunun seçmende bir karşılığı yok. Eğer Millet İttifakı vaat ettiği gibi parlamenter sistemle iktidara gelmiş olsaydı deprem felaketiyle sarsılan ülkemizde şu an hükümet krizi patlak vermişti. 90’ları bile mumla arardık” dedi.

Akşener’in ayrılmasını taktik geri çekilme ve ikinci tur için strateji olarak görenlere katılmadığını belirten Demirdas, “Muhalefette çatlak göründüğünden çok daha büyük. Masa üyelerinin, özellikle Meral Akşener’le birbirlerine olan güvensizliği Erdoğan’a olan kinlerinden çok daha fazla. Akşener, İmamoğlu ve Yavaş’ı aday görmek istediğini söyledi ama onlar Kılıçdaroğlu’nun etrafında toplandı. Akşener resmen ofsayta düştü” ifadelerini kullandı.

Muhalefet de Erdoğan kazanacak diyor

İYİ Parti üyelerinin MHP’ye yönelebileceğini kaydeden Demirdas, “Muhalefette de “Erdoğan kazanacak” havası hâkim olmaya başladı. Yol yakınken batan gemiden karaya (Erdoğan’a) çıkalım diyenlerin artacağını göreceğiz. Depremde ilk iki gün hükümet puan kaybetmiş gibi görünse de bu toparlandı. Hatta Reuters bugün haber yayımlayarak Erdoğan depreme rağmen hala favori dedi. 5’li masanın hala resmi adayı yok. Bu seçmeni bezdiriyor. En son yayınladığı videosunda Kılıçdaroğlu HDP’ye göz kırptı. Bu milliyetçileri Cumhur İttifakı’na daha da çok kaydıracaktır” şeklinde konuştu.

Altılı masa ucubesi

‘İstanbul’u, Ankara’yı aldık’ diye sevinenlerin iki kere düşünmesi gerektiğini vurgulayan Demirdas, “O seçimde AK Parti+MHP Türkiye geneli toplamı yüzde 52’ydi. İl genel meclisi sonuçlarında AK Parti Türkiye genelinde tulum çıkarmıştı. İmamoğlu ve Yavaş’ın beceriksizlikleri bilinmiyordu. 6’lı masa ucubesi henüz yoktu. Tüm bunlar göz önüne alınırsa Cumhurbaşkanı Erdoğan yine favori” dedi.

Yeni ittifaklar kurulabilir

Üçüncü bir ittifak kurulduğunu söyleyen Demirdas sözlerini şöyle noktaladı: “Hatta 4. bir ittifak bile kurulabilir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun geri adım atıp Ekrem İmamoğlu’nu aday göstereceğini sanmıyorum. Bu tükürdüğünü yalamak olur. Kendine o kadar güveniyor ki Meral Akşener’in gitmesini bile göze aldı. Öyle olmasaydı Akşener’e evet derdi. Saadet tabanının da Kemalist milliyetçilerin de PKK nedeniyle Cumhur İttifakı’na yanaşması söz konusu olabilir.”

VF kat sağ