Dolar (USD)
33.07
Euro (EUR)
36.14
Gram Altın
2608.17
BIST 100
11139.46
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Çekya Dışişleri Bakanı, Bakan Fidan'la ortak basın toplantısında konuştu

Lipavsky, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.
Çekya Dışişleri Bakanı, Bakan Fidan'la ortak basın toplantısında konuştu
25 Haziran 2024 15:23:04
Lipavsky, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, bu zamana kadar Ukrayna'ya verdiği destek için Türkiye'ye teşekkür ederek "Ukrayna'ya yardım etmek, aynı zamanda Çek Cumhuriyeti'ne ve tüm Avrupa'ya yardım etmek demektir." dedi.

Türkiye ve Çekya arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 100. yılında Ankara'yı ziyaret etmekten onur duyduğunu belirten Lipavsky, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) F Grubu'nda yarın yapılacak Çekya-Türkiye maçında, iyi olanın kazanmasını diledi.

Lipavsky, Türkiye'nin Çekya'nın yalnızca uzun süreli bir müttefiki olmadığını, birçok alanda son derece önemli bir ortağı da olduğunu vurguladı.

İki ülke arasında son dönemlerde tarım, çevre ve ticaret alanları da dahil, çeşitli alanlardaki işbirliğinin arttırılmasına yönelik atılan adımları takdir ettiğini söyleyen Lipavsky, "Türkiye önemli ticaret ve yatırım ortağımızdır. Ticaretimiz geçtiğimiz yıl 6 milyar avro seviyesine ulaştı ve sürekli büyümekte. Bunu daha da artırmak için büyük bir potansiyel görüyoruz. Türkiye'nin yasa dışı göçle mücadelesini takdir etmek istiyorum. Bu alandaki işbirliğimizi derinleştirebileceğimizi umuyorum." diye konuştu.

Lipavsky, Avrupa Birliği'nde (AB) Çekya'nın Ankara ile olumlu bir gündem geliştirmesini uzun vadede destekleyen bir ses olduğunu söyleyerek "Temel değerler, ticaret, güvenlik konuları veya dış politika gibi çeşitli alanlardaki daha yakın işbirliğimizin bizi güçlendireceğine ve bir araya getireceğine inanmaktayım." ifadesini kullandı.

Lipavsky, ülkesinin ve Türkiye'nin 25 yıldır Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütünün (NATO) müttefiki olduğunu belirterek yakın zamanda Çekya'nın başkenti Prag'da düzenlenen NATO Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılımı için Bakan Fidan'a da teşekkür etti.

NATO'nun herkes için "güvenliğin garantisi" olduğunu belirten Lipavsky, aynı zamanda Türkiye'nin terör örgütü DEAŞ ile mücadelesini takdir etti.

Bakan Lipavsky, DEAŞ'ın dünyanın çeşitli yerlerinde yeniden baş gösterdiğini belirterek örgütün sınır ötesi faaliyetleriyle etkili bir şekilde mücadele edilmesinin şart olduğunu vurguladı.

- "Çek Cumhuriyeti'ne yönelik en büyük tehdit, Rus emperyalizmidir"

Rusya-Ukrayna Savaşı'na değinen Lipavsky, "Çek Cumhuriyeti'ne yönelik en büyük tehdit Rus emperyalizmidir. Ukrayna 2,5 yıldır acımasız Rus saldırganlığından acı çekiyor. Siyasi, insani ve askeri anlamda yardımımıza ihtiyacı var."

Lipavsky, yaptırım politikası için Avrupa'da birliğin şart olduğunu vurgulayarak bu zamana kadar Ukrayna'ya verdiği destek için Türkiye'ye teşekkür etti.

Bakan Lipavsky, "Ukrayna'ya yardım etmek, aynı zamanda Çek Cumhuriyeti'ne ve tüm Avrupa'ya yardım etmek demektir." ifadesini kullandı.

Basın mensuplarının göçmenlerle ilgili sorusunu yanıtlayan Lipavsky, görüşmelerin genel bir çerçevede yapıldığını ve göçmenlik meselesi hakkında detaylı konuşulmadığını söyledi.

Lipavsky, AB'nin Çekya için önemine işaret ederek "Yasa dışı göçmenlik sadece Avrupa, AB dışında değil, bunu diğer ülkelerde Türkiye Cumhuriyeti gibi ülkelerle detaylı bir şekilde görüşmek zorundayız." dedi.

Gündem haberleri, bir ülke, topluluk veya dünya genelinde en fazla ilgiyi ve dikkati çeken olayların, gelişmelerin, politika değişikliklerinin, felaketlerin ve önemli konuların medya ve kamuoyu tarafından takip edilen haberleridir. Bu haberler, genellikle siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel ve bilimsel konuları kapsar ve toplumun günlük yaşamını, kararlarını ve bakış açılarını etkileyebilir. Gündem haberlerinin çeşitliliği oldukça geniştir. Bunlar, siyasi seçimler, hükümet değişiklikleri, ülke içi ve uluslararası ilişkiler, doğal afetler, salgın hastalıklar, ekonomik dalgalanmalar, kültürel etkinlikler, bilimsel keşifler, sanatsal eserler, spor olayları ve daha fazlasını içerebilir. Bu haberler, medyanın yanı sıra internet siteleri, televizyon, radyo ve basılı medya aracılığıyla yayınlanır.

Güncel Gündem Haberleri

Gündem haberleri toplumun bilgilendirilmesi, farkındalığın meydana getirilmesi, kamuoyu oluşturulması ve politika yapıcıların, iş dünyası profesyonellerinin, bilim insanlarının ve diğer ilgililerin stratejik kararlarını etkileyebilir. Medya kuruluşları, bu tür haberleri hızla ve doğru bir şekilde sunmaya çalışırken, kamuoyunun ilgisini çekecek başlıklar ve içerikler oluştururlar. Gündem haberleri, sürekli değişen bir yapıya sahiptir ve medyanın dinamik doğasının bir yansımasıdır. Bu haberler, okuyucuların ve izleyicilerin olayların gelişimine ayak uydurmalarını ve dünya etrafındaki önemli değişiklikleri anlamalarını sağlar. Dolayısı ile gündem haberleri, toplumu güncel olaylar ve önemli gelişmeler hakkında bilgilendirir. İzleyicilere ve okuyuculara olayların, politika değişikliklerinin, doğal afetlerin, salgın hastalıkların, kültürel etkinliklerin ve daha fazlasının ne olduğunu ve nasıl etkilediğini anlama fırsatı sunar.

Sıcak Gündem Haberleri Milat'ta

Toplumun günlük yaşamını etkileyen olayları ele alan gündem haberleri Milatgazetesi.com adresi üzerinden güncel olarak yayımlanır. Ekonomik dalgalanmalar, spor olayları, kültürel etkinlikler ve daha fazlası bu kategoriye dahil edilir ve tüm gelişmeler Milat Gazetesi'nin resmi internet adresinde yer alan gündem haberleri alanı üzerinden takip edilebilir.

VF kat sağ