Dolar (USD)
18.8171
Euro (EUR)
20.4203
Gram Altın
1158.851
BIST 100
5008.4
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Çin bu sefer tesettürü yasakladı!

Çin bu sefer tesettürü yasakladı!

Komünist Çin yönetimi, Doğu Türkistan'da Uygur Türkü hanımlarının tesettürlü giyinmelerini önlemek için akla hayale gelmeyen hukuk dışı yöntemler uygulamaya başladı.

15 May 2016 19:18:00

Komünist Çin yönetimi, Doğu Türkistan'da Uygur Türkü hanımlarının tesettürlü giyinmelerini önlemek için akla hayale gelmeyen hukuk dışı yöntemler uygulamaya başladı.

Sosyal medya'da yayınlanan aşağıdaki belge'de tesettüre uygun kıyafet giyen ve Cilbap kullanan Müslüman Hanımlar Uygur devlet Memurlarının kefaletine veriliyor. Tesettür ve Cilbap yasağına uymaması halinde kendisinin idari ve adli soruşturmalara tabi tutulacağını ve para cezası ödeyeceğini peşinen kabul ediyor.

Aşağıda yayınladığımız belge 'Anlaşma) Hoten Vilayeti Merkez Hoten ilçesine bağlı Tevekkül Kenti yönetim birimine aittir.Belgenin Türkiye Türkçesine aktarımı ise şöyle ;

Tevekkül Hüccet

TEVEKKÜL YİZA YÖNETİMİNİN TESETTÜRLÜ HANIMLARIN KENT'TEKİ DEVLET MEMURLARINA KAFALETE VERME ANLAŞMASI

Taahhüt eden: Hoten Merkez Hoten İlçesi Tevekkül kenti İlkokulu öğretmeni Oğulnisa Alim.

Aşağıda belirtilen bütün yükümlülüklerin eksiksiz olarak yerine getirmeyi öz taahüdüm altına imzam ile kabul ediyorum.

1.- Kent Üst yönetimi ve yetkililerin "Ruypaş= Ropaş'ların (Cilbap ve Tesettürlü giyinenlerin) giyilmesinin önlenmesi ve bu tür giyim ve muşakların yasaklanmasına dair talimat ve belgelerinin (Hüccetlerine) ruhuna uygun hareket edeceğimi ve kent yönetim ve Rehberliğinin bütün emir vee talimatlarına harfiyen uyacağım.

2.- Şahsen taahhüt ettiğimTevekkül Kent Yengiyer(Yeniyer)Köyü sakinlerindenTesettürlü giyinen ve Cilbap takan Bayan Amanhan Sadullah'ın bu kıyafetlerini tekrar giymemesini ve yüzünü açarak toplumda yere almasını ve bundan sonra de tekrar yüzünü kapatmamasını'Tesettürlü olmamasını) temin edeceğim.

3.-Yukarıda imzam ile taahhüt ettiğim hususlara aykırı bir eylem sadır olduğu takdirde Tevkkül Kenti Din'e Rahberlik Etme Gurubu 2013 /05 No.lu genelge vee talimatnamesi gereğince 100-500 Yuan arasında Sorumsuzluk para cezası ödemeyi peşinen kabul ediyorum.

4.- Ayrıca bunlardan başka Üst Yönetim Birimilerimizin siyasi yönden bana uygulayacakaları her türlü idari ve adli cezaları şimdiden kabul ettiğimi kabul ve taahhüt ederim.

Taahhüt eden ve Kefil Olan

Oğulnisa Alim

Uzmanlar,İşgalcı Çin yönetiminin bu son uygulaması ile Devlet memuru olarak kendilerine hizmet ettirdikleri Uygur Memurlarını bu zulümlerine ortak etmek ve insanlık dışı menfur uygulamalarında onları maşa olarak kullanmak ve böylece Uygur Türkleri arasında bir birlerine karşı kin ve nefret duygularını kkörüklemek suretiyle bir birlerine düşman etmek sinsi amacı taşıdıkları noktasında birleşiyorlar.

Kaynak:Uyghurnet/UYHAM