Dolar (USD)
15.9275
Euro (EUR)
16.7905
Gram Altın
927.944
BIST 100
2394.83
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Çin'den Kazakistan'a asker yollamasına destek

Çin'den Kazakistan'a asker yollamasına destek

​Çin, Rusya öncülüğündeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ülkelerinin, çatışmaya dönüşen hükümet karşıtı protestoların yaşandığı Kazakistan'a barışı koruma misyonu çerçevesinde asker yollamasına desteğini açıkladı.

07 Ocak 2022 21:51:57

​Çin, Rusya öncülüğündeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ülkelerinin, çatışmaya dönüşen hükümet karşıtı protestoların yaşandığı Kazakistan'a barışı koruma misyonu çerçevesinde asker yollamasına desteğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki gelişmeler ile Rusya ve KGAÖ ülkelerinin girişimleri hakkında değerlendirmede bulundu.

Kazak otoritelerinin şiddeti ve terörist davranışları engellemek, ülkede istikrarı sağlamak üzere güçlü önlemlere başvurduğunu gözlediklerini ifade eden Vang, "Çin, Kazak otoritelerinin kargaşayı en kısa sürede bitirecek ve dış güçlerin toplumsal kargaşa çıkarmaya ve şiddeti teşvik etmeye yönelik bilinçli eylemlerini önlemesine yardım edecek tüm çabaları destekliyor." dedi.

'ÇİN DESTEĞE HAZIR' DEDİ

Vang, Çin'in Kazakistan’ın dost komşusu ve daimi kapsamlı stratejik ortağı olduğunu vurgulayarak, "Çin tarafı Kazak tarafına zorlukların üstesinden gelmek üzere her türlü desteği vermeye hazırdır." ifadesini kullandı.

Kazakistan'ın Çin ve Rusya'nın parçası olduğu Şanghay İş Birliği Örgütünün (ŞİÖ) üyesi olduğuna işaret eden Vang, örgütün krizin çözümünde etkin rol oynayabileceğinin altını çizdi.

Vang, üye ülkeler ile bölgesel güvenliği ve istikrarı korumanın ŞİÖ’nün daimi görevlerinden biri olduğunu belirterek, "Çin ve ŞİÖ üyeleri Kazakistan’daki durumu yakından izlemekte, otoritelerin sorunu gerektiği gibi çözeceğine, ülkenin en kısa zamanda istikrara kavuşacağına inanmakta, ŞİÖ’nün bu yönde etkin rol oynamasını beklemektedir." değerlendirmesinde bulundu.

DÜN CEVAP VERMEKTEN KAÇINMIŞTI

Sözcü Vang, konuyla ilgili dün yaptığı açıklamada "normal sosyal düzenin yeniden tesis edilmesi" temennisini ifade etmiş fakat Rusya ve KGAÖ ülkelerinin Kazakistan'a barışı koruma gücü gönderme girişimini destekleyip desteklemediği yönündeki soruya yanıt vermekten kaçınmıştı.

Çin ile Kazakistan arasında 1782 kilometrelik kara sınırı bulunuyor. İki ülke, enerji ve ulaştırma alanında stratejik iş birliği yapıyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığında diplomat olarak çalıştığı yıllarda Çince öğrenmiş ve uzun yıllar Pekin Büyükelçiliğinde çeşitli pozisyonlarda görev yapmıştı.

Advertisement Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement