Dolar (USD)
32.83
Euro (EUR)
35.63
Gram Altın
2541.32
BIST 100
11089.53
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Çinli otomotiv devinden Türkiye hamlesi

Çin'in önde gelen otomobil üreticilerinden Shineray Group'a bağlı SWM Motor, Türkiye'de üretim yapma başvurularını tamamladı.
Çinli otomotiv devinden Türkiye hamlesi
08 Temmuz 2024 07:21:38
Çin'in önde gelen otomobil üreticilerinden Shineray Group'a bağlı SWM Motor, Türkiye'de üretim yapma başvurularını tamamladı.

Haber: Yunus Akseki

Şirket, Türkiye'yi global büyüme stratejisinin merkezlerinden biri olarak belirledi ve yıllık 50 binin üzerinde üretim kapasiteli bir tesis üzerinde çalışıyor.

Çin'in önde gelen otomotiv üreticilerinden Shineray Group'a bağlı İtalyan SWM Motor, Türkiye'de üretim yapmak için başvurularını tamamladı. Şirketin Türkiye temsilcisi ATMO Group'tan yapılan açıklamaya göre, SWM Motor, 2023 yılı sonunda giriş yaptığı Türkiye pazarını global büyüme stratejisinin merkezlerinden biri olarak belirledi.

Bu kapsamda, şirket Türkiye'de üretim yapmak üzere başvuruda bulundu. ATMO Group, bu girişimle agresif büyümesini yeni bir seviyeye taşımış oldu.

SWM Motor, Türkiye pazarına kısa süre önce G01, G01F, G03F ve elektrikli hafif ticari X30L EV modelleriyle giriş yaptı. Haziran ayı itibarıyla G05 isimli yeni D-SUV modeliyle de ürün gamını genişletti.

50 binden fazla araç üretim kapasitesine ulaşacak

Şirkettten yapılan açıklamada, konuya ilişkin görüşleri yer alan ATMO Group Üst Yöneticisi (CEO) Anton Chernov, markaya Türkiye'de ilginin yoğun olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"ATMO Group olarak Türkiye'de yatırım yapmaya ve daha fazla proje geliştirmeye ilgi duyuyoruz. Türkiye'deki çalışan sayımız geçen yıla göre iki katına çıktı. Gelirimiz her yıl artıyor ve gelişim için uzun vadeli bir planımız var. Şu anda yıllık 50 binden fazla araç üretim kapasitesine sahip bir üretim tesisi üzerinde çalışıyoruz. Üretim tesisi, Türkiye pazarının ihtiyaçlarını karşılayacak ve aynı zamanda Balkan ülkeleri ve AB bölgesindeki diğer pazarlara da ihracata odaklanacak. Türkiye'de üretim için aylar öncesinden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile görüşmelere başladık. Ayrıca Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni projelerimiz için güçlü yerel ortaklarla aktif olarak iletişim halindeyiz. Ancak yatırım projesi hakkındaki nihai karar, devletten sağlanan destek tedbirlerine bağlı olacaktır."

Chernov, Türkiye'de modern hibrit ve elektrikli araçların yanı sıra çeşitli ticari araçların üretimini gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti. "Tüm detayları netleştirmek için aktif olarak çalışıyoruz ve bu konuda devletin desteğini ve aktif yardımını umuyoruz," şeklinde açıklama yaptı.

VF kat sağ