Dolar (USD)
33.09
Euro (EUR)
36.19
Gram Altın
2634.47
BIST 100
11107.41
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Dağıstan Başkanı Sergey Melikov: 'Savaş evimize geldi'

Rusya'ya bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti Başkanı Sergey Melikov, Mahaçkale şehrindeki silahlı saldırıda hayatını kaybeden polislerin sayısının 15'i geçtiğini belirtti.
Dağıstan Başkanı Sergey Melikov: 'Savaş evimize geldi'
24 Haziran 2024 09:41:28
Rusya'ya bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti Başkanı Sergey Melikov, Mahaçkale şehrindeki silahlı saldırıda hayatını kaybeden polislerin sayısının 15'i geçtiğini belirtti.

Haber: Marina Mussa

Melikov, Telegram kanalında Mahaçkale ve Derbent şehirlerinde gerçekleşen bir polis noktası, bir sinagog ve iki kiliseye yönelik saldırılarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Melikov, bu olayları "terör saldırısı" olarak nitelendirerek, "Bu saldırıların arkasında kimin olduğunu ve saldırıları organize edenlerin neyi amaçladığını biliyoruz. Savaş evimize geldi." ifadelerini kullandı.

Melikov, Dağıstan polisinin saldırıları düzenleyenlere karşı koyduğunu ifade ederek, "Benzeri görülmemiş bu terör saldırısında 15'ten fazla polis yaşamını yitirdi. Onlar, silah elinde Dağıstan'daki barış ve huzuru koruyordu. Ölenlerin arasında bir papaz dahil birkaç sivil de bulunuyor." diye konuştu.

Mahaçkale ve Derbent kentlerinde terörle mücadele operasyonunun aktif aşamasının tamamlandığı bildiren Melikov, "Saldırıları düzenleyen 6 militan etkisiz hale getirildi. Dış güçler tarafından hazırlanan tüm oyunların ve terör hücrelerinin tespit edilmesi yönünde gerekli çalışmalar gerçekleştirilecek. Durum, devletin kurumları tarafından kontrol altında bulunuyor." dedi.

Rusya Soruşturma Komitesinden yapılan açıklamada, saldırıların terör eylemi olarak değerlendirildiği ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

Derbent'teki sinagogda saldırı sonucu çıkan yangının da söndürüldüğü belirtildi.

Ne olmuştu?

Rusya İçişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Mahaçkale ve Derbent şehirlerinde kimliği belirsiz silahlı kişilerin saldırı düzenlediği bildirildi.

Açıklamada, bir polis noktası, bir sinagog ve iki kilisenin hedef alındığı saldırılarda, 7 polis memuru ve bir papazın hayatını kaybettiği, saldırıyı gerçekleştiren 4 saldırganın öldürüldüğü belirtildi.

VF kat sağ