Dolar (USD)
32.18
Euro (EUR)
35.00
Gram Altın
2499.16
BIST 100
10643.58
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Danimarka'nın Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Danimarka'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Kur'an-ı Kerim'in yakılması eylemlerinin tekrarlanması üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
Danimarka'nın Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
23 Ağustos 2023 18:08:03
Danimarka'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Kur'an-ı Kerim'in yakılması eylemlerinin tekrarlanması üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, son zamanlarda Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği ile çeşitli Müslüman ülkelerin temsilcilikleri önünde Kur'an-ı Kerim'in yakılması eylemlerinin tekrarlanması üzerine, Danimarka'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, dördüncü kez Türk Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Söz konusu Maslahatgüzar, 18 Ağustos, 21 Ağustos ve 22 Ağustos tarihlerinde de Dışişleri Bakanlığı tarafından ziyaret edilmişti.

bakanlik_8febadebe08b6558573cb7dd97108396.jpg

Maslahatgüzar ne demek?

Maslahatgüzar (Fransızca: chargé d'affaires), genellikle büyükelçi atanmayan veya atanamayan bir ülkeyle diplomatik ilişkileri yürütmek üzere görevlendirilen veya misyon şefinin yokluğunda ona vekalet eden diplomatı tanımlayan bir terimdir. Bu terim, özellikle büyükelçinin yokluğunda veya iki ülkenin ilişkilerinin zayıf olduğu durumlarda kullanılır. Maslahatgüzarlar, büyükelçinin görevini üstlenen kişilerdir ve genellikle misyonun en yüksek rütbeli ikinci üyesidirler.

Viyana Konvansiyonu'na göre maslahatgüzarların statüsü belirlenmiştir. Modern kullanımda, maslahatgüzarlar kendi ülkelerini temsil ederken, devlet başkanlarını kişisel olarak temsil etmezler. Onlar da diğer diplomatik temsilciler gibi ayrıcalıklara ve dokunulmazlıklara sahiptirler.

Tarih boyunca, maslahatgüzar terimi nadir durumlarda daha geniş bir sorumluluk alanında kullanılmıştır. Örneğin, sömürgecilik döneminde yerleşik bölgelerde daha önemli roller üstlenen maslahatgüzarlar mevcuttu.

Fransızca'da, maslahatgüzar terimi diplomatik olmayan bağlamlarda da, bir kişinin geçici olarak daha az veya daha fazla sorumluluk üstlendiği iş alanlarını tanımlamak için kullanılabilir.

ALMANYA'DA GURBETÇİLERİN BEKLEDİĞİ YASA ONAYLANDI