Dolar (USD)
18.5039
Euro (EUR)
18.1433
Gram Altın
988.22
BIST 100
3179.99
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Davutoğlu'ndan Mısır için telefon diplomasisi

Davutoğlu'ndan Mısır için telefon diplomasisi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır'daki son gelişmelerle ilgili 12 ülkenin dışişleri bakanlarıyla telefonda görüştü.

08 Temmuz 2013 16:18:00

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır'daki son gelişmelerle ilgili 12 ülkenin dışişleri bakanlarıyla telefonda görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Davutoğlu'nun Mısır'daki durumla ilgili yoğun telefon diplomasisi sürüyor.
Bu çerçevede Davutoğlu'nun İsveç, Norveç, Finlandiya, AB Dönem Başkanlığını devralan Litvanya, Polonya, Lüksemburg, Hollanda, Fransa, AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Brezilya, Katar ve Fas ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla görüştüğü ve Mısır'daki son gelişmelerle demokrasiye bir an evvel dönülebilmesi için atılabilecek adımların ele alındığı kaydedildi.
Davutoğlu'nun muhataplarıyla telefon diplomasisinin devam edeceği belirtildi.
Mısır'daki katliamı temel insanlık değerleri adına kınıyorum
Öte yandan, Bakan Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan paylaştığı mesajında, "Mısır'da sabah namazında yaşanan katliamı, savunageldiğimiz temel insanlık değerleri adına şiddetle kınıyorum. Provokasyonlara rağmen Mısırlı kardeşlerimizin bundan sonra da vakar içinde demokrasiye ve özgür iradelerine sahip çıkmalarını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
Mesajında, Mısır halkının iradesine saygılı bir siyasi normalleşme sürecinin başlamasının gerektiğine dikkati çeken Davutoğlu, kardeş Mısır halkına taziyelerini iletirken, "Mısır, Ortadoğu'da yükselen demokrasi talebinin umududur ve Türkiye her zaman Mısır halkıyla dayanışma içinde olacaktır" ifadesine yer verdi.
Advertisement Advertisement