Dolar (USD)
28.9208
Euro (EUR)
31.485
Gram Altın
1924.11
BIST 100
8026.27
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Deprem esnasında oluşan 'ışık patlaması' nedir?

Deprem anında yaşanan ışık patlamalarıyla ilgili birçok iddia ortaya atıldı. İletişim Başkanlığı ışımalar ile ilgili iddialara açıklık getirdi.
Deprem esnasında oluşan 'ışık patlaması' nedir?
21 Şubat 2023 15:09:53
Deprem anında yaşanan ışık patlamalarıyla ilgili birçok iddia ortaya atıldı. İletişim Başkanlığı ışımalar ile ilgili iddialara açıklık getirdi.

Kahramanmaraşlı merkezli iki depremle birlikte gündeme gelen ışık patlamalarıyla ilgili sosyal medyada birçok iddia ortaya atıldı.

Deprem anlarına dair paylaşılan videolarda göze çarpan detaya ilişkin İletişim Başkanlığı'ndan açıklama yapıldı.

İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan '19-20 Şubat Dezenformasyon Bülteni' ile deprem sırasında görülen ışımalar ile ilgili iddialara açıklık getirildi.

Açıklamada, ışık patlamalarının nedenine şu sözlerle açıklık getirildi:

"Ülkemizde meydana gelen depremler sırasında görülen kısa süreli ışımalar, afet sonrası birçok komplo teorisi ve dezenformasyona konu olmuştur. Birçok kez bu ışıkların depremler oluşturan bir sistemin işareti olduğu iddia edilmiştir.

Depremi oluşturan enerji birikimi, kayaçları oluşturan bazı minerallerin elektriksel özelliklerinde değişime neden olmaktadır. Fayda hareketin başlamasıyla biriken enerji serbest kalmakta, bir yandan sarsıntı meydana gelirken diğer yandan elektriksel değişim parlak ışımalara yol açmaktadır.

Depremde gözlemlenen parlak ışımalar, kayaçlardaki mineraller ile ilgili olarak ortaya çıkmaktadır ve yalnızca belirli koşullarda oluşmaktadırlar. Deprem sırasında görülen ışıklar, yerden 200 metre yüksekliğe kadar çıkabilmekte ve bazı durumlarda yıldırımlar şeklinde belirmektedir. Mavimsi alevlere ve ışık kürelerine benzeyen deprem ışıkları, kısa sürede kaybolmaktadır. Bu ışımalar deprem sonrasında değil, deprem sırasında görülmektedir."