Dolar (USD)
28.9451
Euro (EUR)
31.4995
Gram Altın
1940.858
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

​'Dostlar alışverişte görsün' ittifakı

CHP yönetiminin partiyi HDP çizgisine getirdiğini ifade eden uzmanlar "CHP, HDP ile açıktan birleşirse büyük tepki göreceğini biliyor. Bu yüzden kuracakları yeni bir ittifak dostlar alışverişte görsün ittifakı olur. 2023'e doğru kendisini muhalefet olarak adlandıran partiler yeni ayak oyunları arayışına girecek" dedi.
​'Dostlar alışverişte görsün' ittifakı
30 Ocak 2022 07:30:00
CHP yönetiminin partiyi HDP çizgisine getirdiğini ifade eden uzmanlar "CHP, HDP ile açıktan birleşirse büyük tepki göreceğini biliyor. Bu yüzden kuracakları yeni bir ittifak dostlar alışverişte görsün ittifakı olur. 2023'e doğru kendisini muhalefet olarak adlandıran partiler yeni ayak oyunları arayışına girecek" dedi.

HABER: ÖZLEM DOĞAN

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kurulacak üçüncü bir ittifak ile birlikte HDP tartışmalarının ortadan kalkacağı; bu durumun ise partisini olumlu yönde etkileyeceği şeklinde açıklamalarda bulundu. CHP ve HDP ittifakı her fırsatta günyüzüne çıktığı halde, HDP’den rahatsız olan milliyetçi seçmeni kandırmak adına HDP ile bir araya gelmemek için üçüncü bir ittifak kurup CHP-HDP ilişkisini maskelemeye yönelik yeni siyasi ataklar yapılıyor. Olası yeni bir ittifakın seçimlere nasıl yansıyacağı ve seçmen nezdindeki muhtemel etkisini Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Alihan Limoncuoğlu ile Güvenlik ve Terör Uzmanı Dr. İmbat Muğlu Milat’a değerlendirdi.

f81d5592-9700-4a43-a3da-beb4fe81f6c1_db2c68ad65208b2103869e7ef44ec06f.jpg

Yeni ittifakta da iş birliği devam eder

CHP yönetiminin partiyi HDP çizgisine getirdiğini ifade eden Alihan Limoncuoğlu, “CHP genel gidişat itibarıyla HDP’ye yakınlaşıyor. Bunun en güzel örneğini tezkere oylamasında gördük. Kemal Kılıçdaroğlu üçüncü bir ittifaktan bahsetti. Ben HDP’nin toplumda hiçbir karşılığı olmayan marjinal sol partilerden birkaçıyla ittifak kuracağını düşünüyorum. CHP-HDP iş birliği Millet İttifakı’nın devamlılığı konusunu zora sokuyor” dedi.

HDP bir an önce kapatılmalı

HDP’yi baraj üstünde tutan sebebin CHP seçmeninin HDP barajı geçsin diye verdiği oylar olduğuna dikkat çeken Limoncuoğlu, “CHP yönetiminde sözü geçenler CHP’yi neredeyse HDP çizgisine getirmiş durumda. Hem CHP’nin sağ kanadından hem de İYİ Parti seçmeninden HDP’ye tepki var. CHP HDP ile açıktan birleşirse CHP seçmeninin büyük çoğunluğunun büyük tepki göstereceğini bildikleri için kuracakları yeni bir ittifak dostlar alışverişte görsün ittifakı olur. Fakat CHP ve HDP birbirinden faydalandığı için üçüncü bir ittifak da kurulsa iş birlikleri sona ermeyecektir. Umarım Anayasa Mahkemesi en kısa zamanda HDP’nin kapatılmasına karar verir” diye konuştu.

0c47daf2-d161-499e-884d-477993ab4700_6d806b7ac9256dedf29d78724497a787.jpg

CHP-HDP iş birliğini örtbas ittifakı

2023’e doğru kendisini muhalefet olarak adlandıran partilerin daha birçok siyasi atraksiyon yapacağını belirten Coşkun Başbuğ, “Millet İttifakı denilen Zillet İttifakı yeni ayak oyunları arayışına girecek. Kendi tabanlarındaki kaybı telafi edebilmek için yeni bir tiyatronun başlatılmasına çalışacaklar. HDP’nin sözde dışlandığı sözde bir blok oluşturacaklar. Burada birinci olasılık daha çok sağ görünüşlü, muhafazakâr maskeye bürünen Gelecek, Deva, SP arasında bir birliktelik olabilir. Çünkü bu partiler kendi içlerinde bile oy kaybına uğradığı için başarısızlıklarını örtmek adına böyle bir blok oluşturabilir. Tabanlarındaki dağılan kitleleri birleştirip Cumhur İttifakı kanadından da oy devşirmeyi amaçlıyorlar. HDP ile birlikte olmadık mesajı verip tabanlarını birleştirerek oy toplamaya çalışabilirler ama millet bu ikiyüzlülüğü tanıyor, prim vermez” ifadelerini kullandı.

HDP’nin artık alıcısı yok

HDP’nin sol gruplarla birlikte yeni bir ittifak grubu kursa da olsa da sahada şansının zayıf olduğunu vurgulayan Başbuğ sözlerini şöyle noktaladı: “HDP ülke nezdinde terörle iltisaklı, parti kılığına bürünmüş bir yapı. HDP kiminle ittifaka giderse gitsin alıcısı yok. Tam tersi yanına aldığı yapılara da oy kaybettiren parti görünümlü terör örgütü konumunda. Kemal Kılıçdaroğlu kendini aklamak için üçüncü bir ittifaka olumlu bakarız diyor ama arka planındaki niyeti iyi okumak lazım. Tabanındaki tepkiyi yumuşatmaya çalışıyor, oysa siyaseten bir değişikliğe sebep olmayacağını ve milletin bu tiyatroyu yutmayacağını düşünüyorum. Muhalefet bu sarmalın içinden çıkmanın derdinde ama bu tür yeni oluşumların alıcısı yok.”

18358cfc-42ac-4328-81a0-673f8ae30c93_d69db35ce3ad67c8a537a81d1f03d257.jpg

Millet İttifakı her yerde HDP’ye teslim

Olası üçüncü bir ittifakın HDP ile iş birliğini örtbas etmek için yapılacak bir ittifaktan başka bir şey olmadığını ifade eden İmbat Muğlu şöyle konuştu: “Kılıçdaroğlu’nun HDP ile kurduğu ittifakı gizlemek için çoğu zaman gülünç duruma düştü. Çünkü HDP açıkça CHP ile iş birliklerini ortaya çıkardı. Buna rağmen Kılıçdaroğlu üç maymunu oynadı. HDP bundan rahatsız olduğu için Meclis kürsüsünden açıkça CHP ve İyi Parti’ye yönelik tehditvari konuşmalar yaptı, Millet İttifakı taraflarını test etti. CHP’li İBB’ye de Kandil’in talimatıyla yüzlerce HDP/PKK iltisaklı insan işçi olarak alındı. İstanbul dışında da Millet İttifakı’nın olduğu belediyelerde de birçok üst düzey yönetici HDP Kandil bağlantılı, üstelik sayıları İBB’den katbekat daha fazla.”