Enflasyon Nisan'da düşecek

Enflasyon Nisan'da düşecek

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonda Nisan ayında belirgin bir düşüş olacağını söyledi.Öte yandan Finans Beklenti Anketi'ne göre ekonomistler nisan ayında enflasyonun yüzde 0,66 artmasını bekliyor.

01 May 2013 00:00:00

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonda Nisan ayında belirgin bir düşüş olacağını söyledi.Öte yandan Finans Beklenti Anketi'ne göre ekonomistler nisan ayında enflasyonun yüzde 0,66 artmasını bekliyor.

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı, "2013 Nisan Enflasyon Raporu"na ilişkin düzenlenen basın toplantısında, tahminlerine temel oluşturan makroekonomik görünüm ve varsayımlarına değinerek, 2013 yılının ilk çeyreğinde enflasyonun yüzde 7,3 düzeyine yükselerek, öngörülerinden bir miktar yukarıda gerçekleştiğini söyledi.

Enflasyonun öngörülenden yüksek gerçekleşmesinde Ocak Enflasyon Raporu'nda yukarı yönlü risk oluşturduğunu vurguladıkları işlenmemiş gıda fiyatlarındaki gelişmelerin belirleyici olduğuna işaret eden Başçı, bunun yanı sıra, temel enflasyon göstergelerinin de beklentilerinin bir miktar üzerinde seyrettiğini ifade etti.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, enflasyon ve çıktı açığı tahminlerine ilişkin şunları kaydetti:"Orta vadeli tahminlerimizi oluştururken yakın dönemde hızlanan sermaye akımlarından kaynaklanabilecek risklerin dengelendiği bir çerçeve benimsedik. Diğer bir ifadeyle, faiz oranları düşük tutulurken makro ihtiyati tedbirlerin devam ettiği bir politika duruşunu esas aldık. Kredilerin ise yüzde 15 civarında büyüyeceğini varsaydık yıl sonu itibariyle.

Bu çerçevede, enflasyonun, 2013 yılı sonunda orta noktası yüzde 5,3 olmak üzere yüzde 4,1 ile yüzde 6,5 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. 2014 yıl sonu tahminimiz ise orta noktası yüzde 4,9 olmak üzere yüzde 3,1 ile yüzde 6,7 aralığında yer alıyor. Orta vadede enflasyonun yüzde 5 hedefi düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyoruz."

Enflasyon tahminlerine temel oluşturan varsayımları ve dışsal koşulları bir arada değerlendirdiklerinde, enflasyonun başlangıç noktasındaki yukarı yönlü güncellemenin, emtia fiyatlarındaki aşağı yönlü güncelleme ile telafi edildiğini ifade eden Başçı, bu nedenle 2013 yıl sonu enflasyon tahminlerini yüzde 5,3 olarak koruduklarını söyledi.

Enflasyon beklentisi % 0,66

AA Finans "Enflasyon Beklenti Anketi"ne katılan ekonomistler, nisan ayında tüketici enflasyonun (TÜFE) yüzde 0,66 oranında gerçekleşmesini bekliyor. 17 ekonomistin katılımı ile gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0,66 oldu.Ankete katılan ekonomistlerin nisan ayı için enflasyon beklentileri, en yüksek yüzde 0,80, en düşük ise yüzde 0,36 aralığında yer aldı.

 
ABONE OL
VF Kat3