Dolar (USD)
15.915
Euro (EUR)
16.7901
Gram Altın
925.843
BIST 100
2394.83
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Erdoğan TANAP için tarih verdi

Erdoğan TANAP için tarih verdi

Azeri gazını Avrupa'ya taşıyacak TANAP'ın Türkiye'deki ilk borusu bugün Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in katılımıyla atıldı.

17 Mart 2015 17:59:00

Azeri gazını Avrupa'ya taşıyacak TANAP'ın Türkiye'deki ilk borusu bugün Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in katılımıyla atıldı.

Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak TANAP'ın temeli bugün Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla bugün atıldı.
EDİRNE'DEN YUNANİSTAN'A GİDECEK
Türkiye-Gürcistan sınırı olan Türkgözü'nden girecek gaz, Kars'ın Selim ilçesinden başlayacak boru hattı ile Edirne'nin İpsala ilçesinden Yunanistan'a geçecek.
12 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
Türkiye'nin son 10 yılda 45 milyar metreküp seviyesi ile 10 yıl önceye göre 3 kat artış yaptığına işaret edilirken, 12 milyar dolarlık yatırımla gerçekleşecek olan TANAP'ın kritik önemde olduğu belirtiliyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kars'ta Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) temel atma töreninde konuştu.
Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;
TANAP'A ALTERNATİF BİR PROJE YOKTUR
"Dünyanın daha adil bir yer olması için sorumluluklarımız var. Amacımız 500 milyar dolar ihracatla dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olmaktır.
TANAP'a alternatif bir proje yoktur. Temelini attığımız TANAP 10 milyhar dolar maliyetiyle bu misyonu sonuna kadar hakeden bir projedir.
Güney gazı koridorunu hayata geçirdiğimizde Avrupa ile Hazar bölgesi arasında güçlü bir bağ oluşturacağız. Trans Anadolu doğalgaz botu hattı (TANAP) 31 milyar metrküpe çıkacak seviyesiyle planımız bunun 2018'de hayata geçmesidir.
1850 km'lik hattın hizmete girmesini temenni ediyoruz."
Advertisement Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement