Dolar (USD)
28.9317
Euro (EUR)
31.2237
Gram Altın
1887.082
BIST 100
7913.76
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Eşref Gani, Afgan halkından özür diledi

Taliban'ın Kabil'e girmesi sonrası ülkeyi terk eden Afganistan'ın eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Kabil'den kaçtığı için ülke halkından özür diledi.
Eşref Gani, Afgan halkından özür diledi
08 Eylül 2021 17:46:44
Taliban'ın Kabil'e girmesi sonrası ülkeyi terk eden Afganistan'ın eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Kabil'den kaçtığı için ülke halkından özür diledi.

Başkent Kabil'in 15 Ağustos'ta Taliban tarafından ele geçirilmesinden sonra ailesiyle birlikte ülkeden kaçan Afganistan'ın eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Afganistan'ı terk edişiyle alakalı ilk kez konuştu.

"HAYATIMIN EN ZOR KARARIYDI"

Gani, güvenlik görevlilerinin tavsiyesi üzerine ülkeyi terk ettiğini söyledi.

"Afgan halkına, Taliban'ın beklenmedik bir şekilde şehre girmesinin ardından 15 Ağustos'ta Kabil'den aniden ayrıldığım için bir açıklama borçluyum. 1990'ların iç savaşı sırasında şehrin yaşadığı aynı korkunç savaş ortamının tekrar yaşanmaması için, ülkeyi terk etmemi tavsiye eden saray güvenliğinin ısrarı üzerine ayrıldım" diyen Gani, Kabil'den ayrılmanın "hayatının en zor kararı" olduğunu söyleyerek, bu kararı almanın, Kabil'i ve halkı kurtarmanın tek yolu olduğuna inandığını söyledi.

"AFGAN HALKINDAN ÖZÜR DİLERİM"

"Görevimi farklı bir şeklide sonlandıramadığım için Afgan halkından özür dilerim" diyen Gani, "Niyetim, 20 yıl boyunca Afgan halkının demokratik, müreffeh ve egemen bir devlet inşa etme yolunda çalışmasına yardım ettikten sonra, asla halkı ve Afganistan'ın gelecek vizyonunu terk etmek değildi. Afgan halkına olan bağlılığım hiçbir zaman sarsılmadı ve hayatımın geri kalanında da bana rehberlik edecek" ifadelerini kullandı.

"PARA KAÇIRMADIM"

Gani ayrıca, ülkeden kaçarken Afgan halkına ait milyonlarca doları aldığına dair iddialara da değindi ve suçlamaları reddetti.

Gani, para kaçırmadığına dair gerekirse BM veya başka bir yargı organı tarafından yürütülecek mali soruşturmayı memnuniyetle karşılayacağını söyledi.