Dolar (USD)
28.9092
Euro (EUR)
31.4336
Gram Altın
1920.76
BIST 100
8031.68
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Faiz kararı sonrası Bakan Şimşek'ten ilk yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten, TCMB'nin faiz kararı sonrası ilk açıklamayı sosyal medya hesabından yaptı.
Faiz kararı sonrası Bakan Şimşek'ten ilk yorum
21 Eylül 2023 17:08:00
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten, TCMB'nin faiz kararı sonrası ilk açıklamayı sosyal medya hesabından yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Fiyat istikrarını sağlamak en önemli önceliğimizdir" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası politika faizini yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 30 seviyesine yükseltti.

TCMB'den faiz oranlarıyla ilgili yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan Kurul'un, politika faizinin yüzde 30'a çıkarılmasına karar verdiği belirtildi.

Duyuruda, Kurul'un, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verdiği kaydedildi.

tcmb_1a946b5b63e1deab76fc12355f880c61.jpg

Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleştiğinin hatırlatıldığı duyuruda, "Yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Bu unsurlar, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır." denildi.