Dolar (USD)
31.01
Euro (EUR)
33.59
Gram Altın
2020.01
BIST 100
9312.12
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

FBI'den ABD Kongresine ülke dışında izinsiz gözetleme yetkisinin uzatılması çağrısı yapıldı

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, ABD Kongresinden siber ve terörizm tehditlerine karşı ABD dışında izinsiz gözetleme yapma yetkisinin yenilenmesi çağrısı yaptı.
FBI'den ABD Kongresine ülke dışında izinsiz gözetleme yetkisinin uzatılması çağrısı yapıldı
05 Aralık 2023 22:10:34
ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, ABD Kongresinden siber ve terörizm tehditlerine karşı ABD dışında izinsiz gözetleme yapma yetkisinin yenilenmesi çağrısı yaptı.

Wray, ABD Senatosu Adalet Komitesine FBI'nın faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Yabancı İstihbarat Gözetleme Yasası'nın 702. maddesi kapsamında FBI'ye geniş gözetleme imkanı veren yetkilendirmenin 31 Aralık'ta sona ereceğini hatırlatan Wray, söz konusu yetkinin ABD'nin ulusal güvenliği açısından hayati önem taşıdığını belirtti.

Wray, hükümetin yurt dışında izinsiz gözetim yapma ve yürütme yetkisinin siber ve terör tehditlerine karşı çok önemli olduğunu savunarak, "702 yetkilerimizin süresinin dolması, FBI'nın Amerikalıları bu tehditlerden koruma becerisi açısından yıkıcı olacaktır." diye konuştu.

İran ve Çin'den yapılan siber saldırıları dile getiren Wray, FBI'nın elinden 702 yetkisinin alınmasının "bir tür tek taraflı silahsızlandırma olacağı" uyarısında bulundu.

Wray, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaları işaret ederek, ABD'ye yönelik terör saldırısı olasılığının "benzeri görülmemiş" seviyeye ulaştığını söyledi.

Her yerde tehdit için uyarı ışıkları gördüğünü kaydeden FBI direktörü, "Tüm tehditlerin veya bu kadar çok tehdidin aynı anda arttığı bir zamanı hiç görmedim." ifadesini kullandı

- Yabancı İstihbarat Gözetleme Yasası'nın 702. maddesi tartışmaları

ABD Federal Kolluk Kuvvetlerine ABD dışındaki hedefleri izinsiz gözetleme yetkisi tanıyan Yabancı İstihbarat Gözetleme Yasası'nın 702. maddesi, son yıllarda, özellikle yabancı hedeflerin yanında ABD vatandaşlarının da özel verilerinin toplandığının ortaya çıkmasından sonra Kongre’de yasa yapıcılar tarafından inceleme altına alınmıştı.

Kongre'de iki parti üyelerinden oluşan grup geçen ay, ABD vatandaşlarının iletişimlerinin gözetlenmesine yeni sınırlamalar getiren ve yabancı istihbarat gerekçeleri ile Amerikalılar hakkında izinsiz casusluk ve aramaları yasaklayan bir tasarı sunmuştu.

Hükümet yetkilileri ise 702 kapsamında toplanan bilgilerin siber tehditlere karşı koymak ve ABD'ye yönelik yabancı istihbarat operasyonlarını engellemek için hayati önem taşıdığını ileri sürmüştü.

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.