Dolar (USD)
28.9019
Euro (EUR)
31.596
Gram Altın
1896.661
BIST 100
7948.6
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

FETÖ avukatlarından Cemalettin Mutlu'ya 15 yıla kadar hapsi istemi

FETÖ'nün avukatlık yapılanmasında yer alan ve "futbolda şike kumpası" davasının firari sanığıyken gaybubet evinde yakalanan avukat Cemalettin Mutlu'nun yargılandığı davada savcılık, sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istedi.
FETÖ avukatlarından Cemalettin Mutlu'ya 15 yıla kadar hapsi istemi
14 Kasım 2023 15:50:19
FETÖ'nün avukatlık yapılanmasında yer alan ve "futbolda şike kumpası" davasının firari sanığıyken gaybubet evinde yakalanan avukat Cemalettin Mutlu'nun yargılandığı davada savcılık, sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istedi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Cemalettin Mutlu ve avukatı katıldı. Duruşmada, müşteki Fenerbahçe Spor Kulübünü temsilen de bir avukat hazır bulundu.

Duruşmada mütalaanın celse arasında açıklandığını bildirmesinin ardından sanık Cemalettin Mutlu "Mütalaayı bu sabah aldım." dedi.

Mütalaada tanık Mehmet Şekip Mosturoğlu'nun da ifadesine yer verildi.

"Futbolda şike" soruşturması kapsamında gözaltında ifadesi alınırken avukatının sanık Cemalettin Mutlu olduğunu anlan Mosturoğlu, sanığın o zaman kendisine "Sen çok şey biliyorsun bildiklerini söylersen lehine olur. Akşam evinde yemek yersin." dediğini aktardı.

Mutlu'nun ifade ettiği şekilde beyanda bulunmaması üzerine tutuklandığını belirten Mosturoğlu, kaldığı cezaevine ziyarete gelen Mutlu'nun burada da kendisine "Senin çok şey bildiğini, konuşmadığını düşünüyorlar, o nedenle tutuklusun. Bildiklerini anlatırsan kurtulursun." dediği ifade edildi.

Mütalaada, sanık Cemalettin Mutlu'nun tanıklar Mehmet Şekip Mosturoğlu ve Ahmet Çelebi'yi eski Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım aleyhine ifade vermek için ikna etmeye çalıştığı vurgulandı.

Sanık Mutlu'nun bu şekilde hareket ederek örgütün kurgulayıp yürüttüğü sözde şike soruşturmasına delil oluşturmaya çalıştığı ve örgüt faaliyeti çerçevesinde hareket ettiği anlatılan mütalaada, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullanan sanığın FETÖ'nün mahrem imamlarından Alaeddin Yüksel ve Faik Toklucu ile 2012 ve 2013 yıllarında görüşmeler gerçekleştirdiği kaydedildi.

Mütalaada, terör örgütünün futbol camiasını da ele geçirerek söz sahibi olmak istediği, bunu da büyük kitlelere hitap eden Fenerbahçe Spor Kulübü ile yapmak istediğine dikkati çekerek, FETÖ'nün bunun için de sevmediği Aziz Yıldırım'ı seçtiği anlatıldı.

Isparta Cumhuriyet Başsavcılığınca ele geçirilen bir belgede Aziz Yıldırım'ın dine ilgisinin olmadığından bahsedildiği, ancak Yıldırım'ı dini kullanan bir terör örgütü olan İBDA-C bahanesiyle istihbari olarak dinlendiği anlatılan mütalaada, örgütün 3 Temmuz 2011'de düzenledikleri sözde şike operasyonuyla Aziz Yıldırım'ı tutukladığı kaydedildi.

Mütalaada, sanık Cemalettin Mutlu'nun örgütün avukat yapılanması içerisinde yer aldığı, sözde şike operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden bazılarına "Aziz Yıldırım'ı ver kurtul." diyerek Yıldırım aleyhine ifade vermek için yönlendirme yaptığı ifade edildi.

Mütalaada sanık Mutlu'nun "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Duruşmanın ardından söz alan sanık ve avukatı mütalaaya karşı savunma yapmak üzere süre talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık ve avukatına süre vererek duruşmayı erteledi.

- Cemalettin Mutlu'nun yakalanması ve iddianame

FETÖ'nün avukatlar yapılanmasında yer alan ve "futbolda şike kumpası" davasının firari sanığı avukat Cemalettin Mutlu ile kardeşi Veli Mutlu, 18 Eylül 2021'de Eyüpsultan'daki bir gaybubet evine düzenlenen operasyonda yakalanmıştı.

FETÖ mensuplarınca gerçekleştirilen "Askeri Casusluk, Fuhuş ve Şantaj, Poyrazköy, Amirallere Suikast" gibi kumpas soruşturmalarında yer alan Mutlu Ekizoğlu, Nazmi Ardıç, Tufan Ergüder, Yurt Atayün ve Ömer Köse'nin de aralarında bulunduğu birçok emniyet mensubunun bir dönem avukatlığını yapan Mutlu, aynı gün çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

- Mosturoğlu'na, Aziz Yıldırım aleyhine ifade vermesi için baskı yaptı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, sanık Mutlu'nun avukatlık yapılanması içerisindeki eylemlerine yer veriliyor.

Mutlu'nun telefon hatlarıyla örgütün mahrem imamlarından avukat Faik Toklucu ve Alaeddin Yüksel Bulut ile irtibatının bulunduğu vurgulanan iddianamede, sanığın ayrıca ByLock kullanıcısı şahıslarla iletişim kaydının tespit edildiği anlatılıyor.

İddianamede, MASAK raporuna göre, Mutlu'ya FETÖ üyelerince bazı ödemeler yapıldığı ve Mutlu'nun da kimi şüpheli şahıslara bir miktar para gönderdiğine yönelik tespitler yer alıyor.

Sanıkla ilgili "futbolda şike kumpası" davasındaki bazı sanıkların beyanlarına yer verilen iddianamede, Mutlu'nun, Aziz Yıldırım'ın tutuklandığı "futbolda şike" soruşturması kapsamında gözaltına alınan Şekip Mosturoğlu ve Ahmet Çelebi gibi kişileri cezaevinde ziyaret ederek tahliye edilecekleri yönünde teşvikle Aziz Yıldırım aleyhine ifade vermeye zorladığı kaydediliyor.

İddianamede, dönemin Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören'in başsavcılıkça bilgisine başvurulduğu sırada sanığın da orada olduğu ve bu iş için 25 bin 643 lira aldığı dile getiriliyor.

Cemalettin Mutlu'nun bu şekilde örgütün kurgulayıp yürüttüğü soruşturma dosyasına delil oluşturmaya çalıştığı vurgulanan iddianamede, sanığın "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.