Dolar (USD)
28.963
Euro (EUR)
31.4584
Gram Altın
1930.052
BIST 100
8051.39
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

FETÖ'nün hücre evlerinde saklanan 13 kişi yakalandı

FETÖ'nün "gaybubet evi" olarak bilinen hücre evlerinde saklandığı belirlenen 16 şüpheliden 13'ü tutuklandı.
FETÖ'nün hücre evlerinde saklanan 13 kişi yakalandı
21 Eylül 2023 10:04:45
FETÖ'nün "gaybubet evi" olarak bilinen hücre evlerinde saklandığı belirlenen 16 şüpheliden 13'ü tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, firari FETÖ mensuplarına yönelik soruşturmada, terör örgütü üyelerinin barındığı ve "gaybubet evi" olarak adlandırılan hücre evlerine yönelik operasyon düzenlendi.

Gaybubet evinde yakalandılar

Yakalanmamak amacıyla örgütün talimatları doğrultusunda sık sık ev değiştirerek, "gaybubet evi" olarak adlandırılan hücre evlerinde saklandıkları tespit edilen, kamu görevinden ihraç 16 şüpheliden 13'ü gözaltına alındı.

Gaybubet evi ne demek?

Gaybubet evi yok olma, bulunmama durumu anlamına geliyor. FETÖ operasyonlarında ise gaybubet evler güvenli ev manasına geliyor. Gaybubet sözlük anlamı Yok olma, bulunmama durumu anlamına geliyor.

feto_c6e450072b7e7652548b97c9e72bac41.jpg

FETÖ nedir?

Hareket, Türkiye tarafından "terör örgütü" olarak kabul edilmiştir. Örgüt Fetullahçı Terör Örgütü veya Paralel Devlet Yapılanması (PDY)olarak da isimlendirilmiştir. Hareketin lideri olan Fethullah Gülen 28 Ekim 2015 tarihinden beri, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan "en çok aranan teröristler" listesinin "kırmızı" kategorisinde yer almakta, Fetullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması (PDY) lideri olmakla suçlanmaktadır. Aynı zamanda 2016 yılının Ekim ayında İslam İşbirliği Teşkilatı ve Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi tarafından da terör örgütü olarak tanımlanmıştır. Mayıs 2019’da Pakistan tarafından terör örgütleri listesine dahil edildi.

15 Temmuz 2016 tarihindeki askerî darbe girişimi esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı Marmaris'teki otele, Erdoğan'ın otelden ayrıldığından haberdar olmadan onu öldürmek veya sağ yakalamak amacıyla baskın yapan darbecilerin içinde bulunan ve bu baskının ardından kaçmaya çalışırken İzmir'de yakalanan Astsubay Üstçavuş Aydın Özsıcak'ın Muhsin Yazıcıoğlu içindeyken düşen helikoptere kısa sürede ulaşıp bunu diğer ekiplere iletmeyen ve helikopterin GPS cihazını sökerken (bu yüzden helikoptere ulaşılması uzun süre gecikmiştir) görüntülendiği iddia edilen kaza, kırım ekibindeki astsubaylardan biri olması sebebiyle hakkında soruşturma açılmış olması ve Özsıcak'ın bir FETÖ mensubu olması sebebiyle kamuoyunda Muhsin Yazıcıoğlu'nun FETÖ/PDY (Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması) tarafından düzenlenen bir suikast sonucu helikopteri düşürülmek suretiyle öldürüldüğü ihtimali ağırlık kazanmıştır. Ayrıca darbe girişiminin başarısız olmasıyla Yunanistan'a kaçan ve diplomatik temaslar sonucu Yunanistan'dan Türkiye'ye iade edilen sekiz askerden Davut Uçum'un, Aydın Özsıcak'la beraber helikopterden parça söken ekipte yer alması da bu ihtimali güçlendirmiştir.