Dolar (USD)
33.04
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2562.00
BIST 100
11064.85
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Filistin Başbakanı Mustafa, Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock ile Gazze'deki durumu görüştü

Filistin Başbakanı Mustafa, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile İsrail saldırıları altındaki Gazze Şeridi başta olmak üzere Filistin topraklarındaki gelişmeleri ele aldı.
Filistin Başbakanı Mustafa, Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock ile Gazze'deki durumu görüştü
25 Haziran 2024 17:56:04
Filistin Başbakanı Mustafa, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile İsrail saldırıları altındaki Gazze Şeridi başta olmak üzere Filistin topraklarındaki gelişmeleri ele aldı.

Filistin Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı görevini de yürüten Başbakan Mustafa’nın Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock ile işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki Filistin Başbakanlık binasında bir araya geldiği belirtildi.

Mustafa, Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanmasını içeren Birleşmiş Miletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararının daimi ateşkese ve Gazze Şeridi’ne insani yardımın girişi için iyi başlangıç olduğuna dikkati çekerek, İsrail'in Batı Şeria'da da yürüttüğü saldırılarını durdurmak için daha fazla ortak çaba göstermenin önemini vurguladı.

Filistin yönetiminin Gazze Şeridi’nden vazgeçmediğini ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalıştığını ifade eden Mustafa, İsrail’in Gazze Şeridi’nde başka bir yönetim kurma çabalarının daha büyük bir kaos ve istikrarsızlığa yol açacağı uyarısında bulundu.

Mustafa, İsrail’in Filistin yönetiminin vergi gelirlerinde kesintiye gitmeye devam etmesine işaret ederek, Almanya’dan Filistin yönetimine mali yardım talebinde bulundu.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock ise, çatışmaya son vermek ve iki devletli (Filistin ve İsrail) çözüme ulaşmak için ABD, Avrupa ve Arap ülkelerinin ortak çabalarının sürdürülmesinin önemine vurgu yaptı.

Baerbock, Almanya’nın, İsrail’in el koyduğu vergi gelirlerini Filistin yönetimine ödemesi için de çabalarını sürdüreceğini vurguladı.

- İsrail'in Gazze'yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 821’i çocuk, 10 bin 475’i kadın olmak üzere 37 bin 658 Filistinli öldü, 86 bin 237 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 313'ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 665 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerleri ile Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerin saldırılarında 553 Filistinli hayatını kaybetti.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.