Fındık yağının faydaları nelerdir?

Fındık yağının faydaları nelerdir?
09 Eylül 2020 17:00:14

Fındık yağının faydaları nelerdir? Fındık yağı özellikle cilde olan etkileri ile biliniyor. Ancak fındık yağının faydaları saymakla bitmez. Sizin için fındık yağının faydalarını derlemeye çalıştık. İşte fındık yağının mucizevi faydaları...

Fındık yağının faydaları nelerdir? Fındık yağı özellikle cilde olan etkileri ile biliniyor. Ancak fındık yağının faydaları saymakla bitmez. Sizin için fındık yağının faydalarını derlemeye çalıştık. İşte fındık yağının mucizevi faydaları...

Cildin yumuşak ve esnek yapısını korur 

Fındık yağından masaj yağı olarak da rahatlıkla faydalanılabilir. Kolayca cilt dokusuna işleyerek, cildin yumuşak ve esnek yapısını korumasına yardımcı olur.

Kötü kolestrolü düşürür 

Bu kabuklu yemişler içerisinde fındık özellikle protein, folik asit, B grubu vitaminler ve E vitaminleri ve 'oleik asit denilen' tekli doymamış yağ tipi açısından iyi bir kaynaktır ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilen bir gıdadır.

Sindirim sistemini düzenler 

Fındık yağı sadece kolesterolü düzenlemede değil sindirim sistemini düzenlemede de önemli rol oynayabilecek, iyi bir lif kaynağıdır.

Hücreleri korur 

E vitaminin yanı sıra, fındıkta bulunan 'flavanoidler' adlı bileşenler, vücutta hücreleri koruma özellikleriyle damar sağlığını iyileştirir, bakteri ve virüslere karşı vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmeye destek olur.

Horlamaya karşı doğal çözüm 

Horlamaya çözüm olarak bitkisel yağların önerilmesine alışık olmayabilirsiniz. Ancak yatmadan önce bir yudum fındık yağı içmeniz boğaz kaslarını yumuşatmaya ve horlamayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Boğazda oluşan kaşıntıyı azaltır 

Bir çay kaşığı fındık yağının tüketilmesi ile boğazda oluşan kaşıntı ve gıcık tutması gibi şikâyetlerin azaltılabileceğidir.

Cildi sıkılaştırır 

Fındıktaki tüm bu faydalı bileşenler fındık yağı kullanarak cildiniz için harikalar yaratmanızı sağlayabilir. Besleyici bir nemlendirici olarak düşünebileceğimiz fındık yağı, ayrıca cildi sıkılaştırma özelliğiyle, yağ bezlerini yatıştırarak cildin fazla yağ üretmesini önler.

Cildi nemlendirir 

Fındık yağı cildin kendi yağını dengelemeye yardımcı olsa da cildin kurumasına izin vermez. Kendi bünyesinde barındırdığı faydalı yağlar ile cildi nemlendirir, yumuşatır ve dolgun bir görünüm kazandırır.

UV Koruması 

Fındık yağı, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan doğal yağlardan biridir,ancak bu koruma yüksek faktörlü bir güneş kremi kadar ya da uzun süreli etkili bir koruma değildir.

Saç renginin kalıcı kalmasını sağlar 

Fındık yağı, saç tellerine muhteşem bir kahverengi renk tonu sağlamakla birlikte, saç renginin uzun süre dayanmasını ve kalıcı olmasını da sağlamaktadır.

Saç köklerini güçlendirir 

Fındık yağı tıpkı bir saç kremi gibi saçları yumuşatır ve bu arada saç köklerinin güçlenmesine yardım eder.