Dolar (USD)
33.03
Euro (EUR)
36.04
Gram Altın
2621.75
BIST 100
11139.34
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Fransa'da farklı görüşlerdeki siyasetçilerden aşırı sağa karşı işbirliği çağrısı

Fransa'da erken seçime günler kala merkez sağ ve soldan 200'den fazla siyasetçi, tüm demokratik güçlerin liderlerine, aşırı sağcı Ulusal Birlik partisine karşı işbirliği yapmaları çağrısında bulundu.
Fransa'da farklı görüşlerdeki siyasetçilerden aşırı sağa karşı işbirliği çağrısı
25 Haziran 2024 13:30:04
Fransa'da erken seçime günler kala merkez sağ ve soldan 200'den fazla siyasetçi, tüm demokratik güçlerin liderlerine, aşırı sağcı Ulusal Birlik partisine karşı işbirliği yapmaları çağrısında bulundu.

Aralarında Sosyalist Partisi (PS) lideri Olivier Faure, Yeşiller Partili (EELV) Marine Tondelier ve Devlet Bakanı Agnes Pannier-Runacher gibi isimlerin de bulunduğu siyasetçiler, parti liderlerine hitaben ortak bir mektup kaleme aldı.

Le Monde gazetesinde yayımlanan mektupta, "Bazılarımız 2017'den bu yana Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u desteklerken, bazılarımız ilk günden bu yana onunla mücadele ediyor. Ancak hepimiz, seçimlerin son günü olan 7 Temmuz'a yaklaşılırken, aşırı sağın iktidara gelmesinin yol açacağı demokratik, ekonomik, sosyal ve ekolojik felaketi önlemek için birlikte çalışmamızın önemli olduğunu düşünüyoruz." ifadesine yer verildi.

Aşırı sağın "her zaman olduğu gibi demokrasi düşmanı ve nefret yayıcı olduğu" belirtilen mektupta, RN'nin zaferinin "Ukrayna'ya sağlanan desteği engellemeye, kamusal özgürlükleri baltalamaya, ırkçılığı yaymaya ve ekonomik krizi tetiklemeye" sebep olacağı savunuldu.

Mektupta, aşırı sağın iktidara geçmesi halinde ülke yönetiminde yaşanabilecek sorunların "geçmişte olduğu gibi bugün de Viktor Orban'ın Macaristanı'nda ve Vladimir Putin'in Rusyası'nda olduğu gibi sayısız örnekte görülebileceği" ifade edildi.

Siyasi liderlerin, mevcut farklılıklarına rağmen, RN'nin erken genel seçimlerde Ulusal Mecliste çoğunluk sağlamasını önlemek üzere birlikte çalışması gerektiği vurgulanan mektupta, "İlk turda en düşük sıralamaya sahip adayın geri çekilmesi ve RN'nin karşısında kalan adayın diğer partiler ve ittifaklar tarafından desteklenerek, ikinci turda olası bir üçlü yarıştan kaçınılması" çağrısında bulunuldu.

Mektupta, halkın RN'ye karşı harekete geçmesini hızlandırmak amacıyla tüm ittifak liderlerinden, sergileyecekleri tutum konusunda acilen net bir açıklama yapmaları istendi.

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin Fransa ayağında aşırı sağcı Marine Le Pen liderliğindeki RN yüzde 31,37'lik oyla ve açık farkla ilk sırayı almış, Cumhurbaşkanı Macron'un partisi Rönesans yüzde 14,60 ile ikinci olmuştu.

Macron, AP seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından 9 Haziran'da Parlamentoyu feshederek 30 Haziran-7 Temmuz'da erken seçim kararını duyurmuştu.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


VF kat sağ