Dolar (USD)
31.12
Euro (EUR)
33.77
Gram Altın
2032.07
BIST 100
9334.13
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Fransa'nın denizaşırı toprağı Mayotte Adası'nda şiddet olayları tırmandı

Fransa'nın denizaşırı topraklarından Hint Okyanusu'ndaki Mayotte Adası, yaklaşık 2 haftadır çeteler arası mücadeleye sahne olurken Denizaşırı Topraklardan Sorumlu Bakan Philippe Vigier'in, Ada'ya 2 günlük ziyaret gerçekleştireceği bildirildi.
Fransa'nın denizaşırı toprağı Mayotte Adası'nda şiddet olayları tırmandı
29 Kasım 2023 14:10:04
Fransa'nın denizaşırı topraklarından Hint Okyanusu'ndaki Mayotte Adası, yaklaşık 2 haftadır çeteler arası mücadeleye sahne olurken Denizaşırı Topraklardan Sorumlu Bakan Philippe Vigier'in, Ada'ya 2 günlük ziyaret gerçekleştireceği bildirildi.

Le Figaro'nun haberine göre, Mayotte Cumhuriyetçiler Partisi (LR) lideri Abdoul Kamardine, Ada'da artan şiddet olaylarına ilişkin, "Artık kimse güvende değil, polis dahil herkes korkuyor." dedi.

Müdahaleye giden itfaiye ekiplerinin dahi çete üyelerinin saldırısına uğradığını belirten Kamardine, Ada'nın başkenti Mamoudzou'nun barikatlarla çevrelendiğini ve şehre dışardan ulaşımın engellendiğini söyledi.

Mayotte Milletvekili Estelle Youssouffa, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Fransa İçişleri Bakanı'na seslenerek, "Yardım Gerald Darmanin!" ifadesini kullandı.

Fransız televizyon kanalı TV5MONDE'un haberine göre, Ada sakinleri ve yetkilileri, ekim ayından bu yana şiddet olaylarına karşı Paris yönetimine uyarıda bulunduklarını ancak yönetimin Ada'daki güvenlik durumuna kayıtsız kaldığını belirtti.

Ada'da şiddet olayları tırmanırken, Fransa'nın Denizaşırı Topraklardan Sorumlu Bakanı Philippe Vigier'in, Mayotte'ye 2 günlük ziyaret gerçekleştireceği bildirildi.

Şiddet olayları farklı noktalara yayıldı

Mayotte Adası'nın başkenti Mamoudzou'nun Kaweni köyünde çete üyelerinden birinin öldürülmesi üzerine 12 Kasım'da patlak veren şiddet olayları kentin diğer noktalarına da yayıldı.

Sahil kenti Dembeni'de jandarma araçlarına molotofkokteyli ile saldırı düzenlendi. Sosyal medyada yayılan görüntülerde, Chirongui'ye bağlı Mirereni köyünde evlerin çatısına çıkan silahlı gençlerin polis araçlarını hedef aldığı anlar yer aldı.

Yerel yetkililer "iç savaş" halinin yaşandığını, çoğunluğunu komşu ülke Komorlar Birliği'nden gelen göçmen gençlerin oluşturduğu grupların silahlandığını belirtiyor.

Ada'da su krizi yaşanıyor

Fransa’nın en yoksul denizaşırı topraklarından Mayotte'de su krizi aşılamıyor.

İçme suyu arzının yüzde 80'inini yağmur sularından sağlandığı 300 bin nüfuslu Ada'da kurak geçen yazın ardından sık sık su kesintileri yaşanıyor.

Yaklaşık bir aydır ise Ada sakinlerine her gün şişelerle içme suyu dağıtılıyor.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


teknofest
Teknofest