Dolar (USD)
33.09
Euro (EUR)
36.23
Gram Altın
2614.47
BIST 100
11134.08
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Gazze'de bir milyonu aşkın çocuğun hayatı tehlikede!

Gazze'de yetersiz beslenme nedeniyle 1 milyondan fazla çocuğun hayatının doğrudan tehdit altında olduğu belirtildi. Bu çocuklardan 3 bin 500'ü ise gıda ve aşı eksikliği nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıya bulunuyor.
Gazze'de bir milyonu aşkın çocuğun hayatı tehlikede!
25 Haziran 2024 09:01:46
Gazze'de yetersiz beslenme nedeniyle 1 milyondan fazla çocuğun hayatının doğrudan tehdit altında olduğu belirtildi. Bu çocuklardan 3 bin 500'ü ise gıda ve aşı eksikliği nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite, düzenlediği basın toplantısında Gazze'de derinleşen açlık sorununa dikkat çekti. Özellikle Kuzey Gazze ve Gazze kent merkezinde yaşayan 700 bin Filistinlinin her gün açlıkla mücadele ettiğini belirten Sevabite, Refah Sınır Kapısı'nın hizmet dışı kalmasının bu durumu daha da kötüleştirdiğini ifade etti. Ayrıca, ABD'nin inşa ettiği yüzer iskele konusunda da bilgi verdi.

Açlık krizinin gün geçtikçe daha da büyüdüğünü ve insanların hayatını doğrudan tehdit etmeye başladığını söyleyen Sevabite, "Bir milyonu aşkın çocuk doğrudan yetersiz beslenme tehlikesiyle karşı karşıya, bu çocuklardan 3 bin 500'ü yetersiz beslenme, takviye gıda ve aşı sıkıntısı nedeniyle artık ölüme daha yakın." dedi.

Sevabite, özellikle Kuzey Gazze ve Gazze kent merkezinde açlığa doğru hızlı bir gidiş olduğunu ve insani durumun tehlikeli bir şekilde kötüleştiğini dile getirdi.

Refah Sınır Kapısı'nın hizmet dışı kalması

Refah Sınır Kapısı'nın yakılıp yıkılarak hizmet dışı kaldığını aktaran Sevabite, "İsrail ordusu 49 gündür Refah Sınır Kapısı'nı işgal altında tutuyor. İsrail, Mısır ile Filistin'i birbirine bağlayan bu kapıyı işgal ederek uluslararası hukuka karşı suç işliyor. Refah Sınır Kapısı'nın yakılması, İsrail'in soykırım niyetinin açık göstergesidir. İsrail, bu suçla birlikte 25 bin hasta ve yaralıyı bölge dışında tedavi imkanından mahrum etti." diye konuştu.

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite, İsrail'in Kerem Ebu Salim ve Refah sınır kapılarını kapatmasıyla 15 binden fazla yardım tırının Gazze'ye girmesine engel olduğunu belirtti. Bu tırların girişinin engellenmesinin Gazze halkı için ölüm fermanı anlamına geldiğini vurgulayan Sevabite, uluslararası toplum ve kuruluşları İsrail ve ABD'ye Gazze'deki insanlık dışı durumu sonlandırmak için baskı yapmaya çağırdı.

Yüzer iskele askeri amaçlarla kullanıldı

ABD'nin insani yardımları denizden ulaştırmak amacıyla Gazze sahiline iki aydan fazla bir sürede kurduğu ve 17 Mayıs'ta faaliyete geçen yüzer iskeleyle ilgili de konuşan Sevabite, şunları kaydetti:

"Yüzer iskele bir yalandan, düş satmaktan ve ABD'nin niyetini ifşa eden bir komplodan ibarettir. ABD Başkanı Joe Biden, söz konusu iskelenin maliyetinin 320 milyon doları aştığını iddia ettiğinde bazıları bu iskelenin, aç bırakma siyasetinin sona ermesinde önemli bir rol oynayacağını sandı ancak artan kıtlık ve açlık bu iskelenin Gazze halkına kötülükten başka bir şey getirmediğini ve halkın ihtiyacının yüzde 1'ini bile karşılamadığını gösterdi."

İsrail'i yüzer iskeleyi güvenlik ve askeri amaçlar için kullandığıyla suçlayan Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite, söz konusu iskelenin ABD'nin onayı ve bilgisi dahilinde, Nusayrat Kampı'nda "280 kişinin öldüğü, 698 kişinin yaralandığı" katliamda önemli rol oynadığını belirtti.


VF kat sağ