Dolar (USD)
16.6115
Euro (EUR)
17.5432
Gram Altın
971.65
BIST 100
2490.24
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Gazze'nin yeniden imarı fiilen başladı

Gazze'nin yeniden imarı fiilen başladı

BM Genel Sekreteri Ban, Gazze'deki yıkımın büyüklüğünden üzüntü duyduğunu belirterek, 'Burada umut mesajı taşıyorum ve Gazze'nin yeniden imarının fiilen başladığını söylüyorum' dedi..

14 Ekim 2014 14:23:00

BM Genel Sekreteri Ban, Gazze'deki yıkımın büyüklüğünden üzüntü duyduğunu belirterek, 'Burada umut mesajı taşıyorum ve Gazze'nin yeniden imarının fiilen başladığını söylüyorum' dedi..

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kudüs'teki temaslarının ardından, Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye geçti.
Ban, Filistin Başbakan Yardımcısı Ziyad Ebu Amr ile düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in bugünden itibaren Gazze'ye inşaat malzemlerinin girişine izin veren, "İsrail-Filistin ve BM arasında varılan anlaşmayı" uygulamaya koyacağını bildirdi.
Gazze'deki yıkıma değinen Ban "Gördüğüm yıkımın büyüklüğü beni üzdü" dedi. İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileklerini ileten Ban, "Gördüklerim 2009'daki ziyaretim sırasında şahit olduğumdan çok daha fazla. Bugün burada umut mesajı taşıyorum ve size Gazze'nin yeniden imarının fiilen başladığını söylüyorum" diye konuştu.
Gazze'nin çok şeye ihtiyacının olduğunu vurgulayan Ban, BM'nin Gazze'nin en iyi şekilde, yeniden imarı için yardımların sağlanması konusunda çalışmalarını sürdüreceğini ifade etti.
BM Genel Sekreteri Ban, İsrail ve Filistin tarafına, aralarındaki anlaşmazlığın son bulması için müzakere masasına oturmaları ve yeniden şiddet ortamına dönmemeleri çağrısında bulundu.
Saldırılar nedeniyle büyük yıkımın yaşandığı Gazze'nin yeniden imarı için pazar günü Mısır'ın ev sahipliğinde Kahire'de düzenlenen konferansa katılan Ban, dün önce Ramallah'a daha sonra da Kudüs'e geçerek, Filistin ve İsrailli yetkililerle görüşmüştü.
İsrail'in "Koruyucu hat" adıyla 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarında, Gazze'de 2 bin 158 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.
Söz konusu ülkenin 27 Aralık 2008'de "Dökme kurşun" adıyla başlattığı saldırılarda bin 400'den fazla Filistinli yaşamını yitirmiş, 5 bin 400'den fazla kişi yaralanmıştı. BM Genel Sekreteri Ban, bu saldırıların ardından da Ocak 2009'da Gazze'yi ziyaret etmişti.
İsrail hükümeti planlarını gözden geçirmeli
BM Genel Sekreteri Ban, Kudüs ziyaretinde ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya gelmişti.
Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İsrail'in Doğu Kudüs'te yerleşim planları yapmasının uluslararası hukukun açık ihlali olduğunu belirten Ban, Bu planlar karşı tarafa olumlu sinyaller vermiyor. İsrail hükümetine planlarını gözden geçirme çağrısı yapıyorum" dedi.
Netanyahu ise İsrail'in, Gazze'nin her bir noktasından çekildiğini, yerleşimciler ile vatandaşları geri çektiklerini söyledi.
Gazze'de işgalin söz konusu olmadığını ifade eden Netanyahu, "Hamas'ın, Gazze'deki BM'ye ait bina ve okullardan fırlattığı füzeler BM'nin tarafsızlığını zedeledi" diye konuştu.
BM okullarında füzeler bulunduğunu öne süren Netanyahu, bazı BM yetkililerinin füzeleri Hamas'a geri verdiğini savundu.
Mescid-i Aksa'daki güvenlik tedbirlerinin artırılmasına ilişkin "İsrail'in dini özgürlüklere saygı duyduğu ve Müslümanların kutsal mekanlarının korunduğunu" ileri süren Netanyahu, "İsrail güvenlik güçleri de barış ve düzeni sağlamakla yükümlü" dedi.
Netanyahu, İsrail'in Mescid-i Aksa'daki sıkı denetimini sürdüreceğini sözlerine ekledi.
Ban Gazze'de protesto edildi
Öte yandan, Filistinli bir grup aile, geçen ay yasadışı yollardan Avrupa'ya gitmek isteyen ve İtalya açıklarında batan teknede kaybolan yakınlarını bulma konusunda BM'yi ihmalkar davranmakla suçlayarak, Gazze'yi ziyaret eden Ban'ı protesto etti.
BM binası önünde toplanan aileler, BM Genel Sekreteri Ban'dan kaybolan yakınlarının bulunması için harekete geçmesini istedi. Ban Ki-Mun'un Gazze'deki BM binasını ziyaret etmesini bekleyen eylemciler, mağdur olan yakınlarının fotoğraflarını taşıdı.
Eylemci aileler adına konuşan Hamis Beker, geçen ay batan teknede 27 yakını bulunduğunu, BM Genel Sekreteri Ban'ın kayıp göçmenlerin bulunmasıyla ilgili üstüne düşeni yapmadığını savundu.
Kaynak: AA
TDV sağ
Advertisement Advertisement