Advertisement Advertisement

GDO'lu ürün ekimi 100 kat arttı

GDO'lu ürün ekimi 100 kat arttı

GDO'lu ürünlerin dünyada ekim alanlarının 1996 yılından 2012 yılına kadar yüz katı artarak 170.3 milyon hektar alana ulaştığı, en çok GDO'lu ürün yetiştiren ülkenin ABD, bu ürünlerde de pamuğun birinci sırada yer aldığı bildirildi.

15 Nisan 2013 18:00:00

GDO'lu ürünlerin dünyada ekim alanlarının 1996 yılından 2012 yılına kadar yüz katı artarak 170.3 milyon hektar alana ulaştığı, en çok GDO'lu ürün yetiştiren ülkenin ABD, bu ürünlerde de pamuğun birinci sırada yer aldığı bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Uzmanı Dr. Arzu Ünal, bir programa katılmak için geldiği Eskişehir'de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, GDO'lu ürünlerin dünyada ve Avrupa ülkelerinde kullanımına ilişkin bilgi verdi.

Tarımda Biyo-Teknik Uygulamalar Uluslararası Merkezi (İSAAA) verilerinden derlediği bilgileri paylaşan Ünal, dünyada GDO'lu ürünlerin ekim alanları 1996 yılında 1.7 milyon hektarken, 2012 yılında yüz katı artarak, 170.3 milyon hektar alana ulaştığını belirtti.

Genetiği değiştirilmiş ürün yetiştiren ülke sayısının 28, ithal eden ülke sayısının da 31 olduğunu ifade eden Ünal, bu ürünlerin pazar büyüklüklerine vurgu yaparak, "GDO'lu ürünlerin pazar büyüklüğü 2011 yılında 160 milyar dolar, tohumların pazar büyüklüğü ise 2012 yılında 15 milyar dolardır" dedi.

ABD, dünyada GDO'lu ürün yetiştirmede birinci

Dünya ülkeleri arasında en çok GDO'lu bitkinin Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yetiştirildiği aktaran Ünal, şöyle devam ett:

"ABD, dünyada 69 milyon hektar alanla GDO bitki üreten ülkeler arasında birinci, Brezilya 30.3 milyon hektar alanla ikinci, Arjantin 23.7 hektar alanla üçüncü sırada yer alırken, takip eden diğer ülkeler ise Hindistan, Kanada, Çin, Paraguay, Pakistan, Güney Afrika ve Uruguay'dır. En çok ekim alanına sahip GD'li ürünlerde ise yüzde 82'lik oranla pamuk birinci, yüzde 75 ile soya ikinci, yüzde 32 ile mısır üçüncü ve yüzde 26 ile Kanola dördüncü sırada bulunmaktadır."

Avrupa Birliği'nde (AB) ise GDO'lu bitkiler ve ekim bakımından, önceki yıl verilerine göre, 97 bin 346 bin hektar alanla İspanya'nın birinci sırada bulunduğunu dile getiren Ünal, bu ülkeyi sırasıyla, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovakya, Romanya, İsviçre ve Almanya'nın takip ettiğini vurguladı.

Ünal, en çok ekim alanı bulunan 8 ülkede, mısır ve patates ekimi yapıldığını söyledi.

Türkiye'deki GDO'lu ürünlerin kullanımının sadece yem amaçlı olduğuna dikkati çeken Ünal, "Ülkemizde herhangi bir gıda amaçlı giriş yok. Zaten ülkemizde kanuna göre GDO üretimi de yasak ancak şu olabilir, başka ülkelerden kaçak olarak ülkemize girebilir, onunda kanunda çok yüksek cezai müeyyideleri var. Bu konuda denetimler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından titizlikle yapılıyor" diye konuştu.

 
ABONE OL
VF Kat1