Dolar (USD)
28.9317
Euro (EUR)
31.2237
Gram Altın
1887.082
BIST 100
7728.44
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Davutoğlu ve Karamollaoğlu'ndan seçim hamlesi

Gelecek Partisi, yerel seçimlere hazırlık yaparken, Saadet Partisi ile ittifak yapacaklarını duyurdu. Partinin genel başkan yardımcısı Selçuk Özdağ, " Birbirimizin aday çıkardığı yerde aday çıkarmayacağız" şeklinde açıklamalarda bulundu.
Davutoğlu ve Karamollaoğlu'ndan seçim hamlesi
03 Ekim 2023 14:02:42
Gelecek Partisi, yerel seçimlere hazırlık yaparken, Saadet Partisi ile ittifak yapacaklarını duyurdu. Partinin genel başkan yardımcısı Selçuk Özdağ, " Birbirimizin aday çıkardığı yerde aday çıkarmayacağız" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Siyaset arenasında iki seçim arası hareketli günler yaşanıyor.

Seçim hezimetinin ardından muhalefette yol haritaları çiziliyor.

Akşener seçime tek parti gireceğini duyurmuştu

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 13. seçim yenilgisine tepki gösteren 6'lı masadaki parti liderleri, yerel seçimler için harekete geçti.

İlk olarak İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçime tek parti olarak gireceklerini açıkladı.

Ardından İstanbul, Ankara ve İzmir'de aday çalışmalarına başladı.

Karamollaoğlu ve Davutoğlu'ndan seçim hamlesi

Bir atak da TBMM de 6. grubu kuran Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu'ndan geldi.

Konuya ilişkin açıklamayı, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ yaptı.

Cumhuriyet TV'ye katılan Özdağ, burada yerel seçimlerde yapacakları iş birliğini açıkladı.

ekran-j_3d12d59c240041b79cec90f548296f0a.JPG

Seçime beraber girecekler

Özdağ, seçime Saadet Partisi ile birlikte gireceklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

Biz Saadet Partisi ile beraber parlamentoda bir grup kurduk. Biz burada Meclis iç tüzüğünün bize vermiş olduğu tüm hakları elde etmek ve bu haklarla birlikte milletimizin problemlerine çözüm önerilerimizi sunmak istiyorduk başardık.

Saadet Partisi ile grup kurarken aynı zamanda ilkesel olarak da anlaştık. Türkiye'de birlikte seçime gireceğiz. Daha sonra bunu genişlettik. Beraberce Saadet Partisi'nin güçlü olduğu yerlerde Saadet Partisi listeleriyle; Gelecek Partisi'nin güçlü olduğu yerlerde Gelecek Partisi listeleriyle seçime gireceğiz.

Birbirlerine rakip aday çıkarmayacaklar

Yani Saadet Partisi'nin aday gösterdiği yerde biz göstermeyiz, bizim gösterdiğimiz yerde de onlar göstermeyecek. Böylece beraberce yerel yönetimler seçimine hazırlanmış olacağız.

Komisyonlar kuruldu, yaklaşık 150’ye yakın ilçe, il, büyükşehir, belde belirlendi.

Yerel seçim kaç yılda bir yapılır?

Yerel yönetimlerin kamu hizmetlerinin vatandaşa en yakın biçimde sağlanması ve idarede etkinlik ve verimliliğin sağlanmasında merkezi bir konuma sahiplerdir. Yerel demokrasinin gelişmesinde yerel yönetimlerin seçilmeleri büyük önem arz etmektedir. Türkiye’de Anayasa'nın 67. maddesi yerel yönetimlerinin karar organlarının seçimle işbaşına geldiklerini belirtmektedir, 127. maddenin ilk fıkrası ise seçimlerin ve halk oylamalarının serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy açık sayım ve döküm esaslarına göre yargı gözetim ve denetimi altında yapılması gereğini öngörmektedir. 5 yılda bir yapılmaktadır.